Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

tawula japońska 'Goldmound'

Tawuła japońska 'Goldmound'

tawuła japońska 'Golden Carpet'

Tawuła japońska 'Golden Carpet'PBR

Kiścień wawrzynowy 'Zeblid'

Kiścień wawrzynowy 'Zeblid'

Budleja Dawida

Budleja Dawida

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Róża damasceńska

Rosa damascena
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony, luźny
Wysokość: 50 cm - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Róża damasceńska (Rosa x damascena), (ang. Damask,  the Rose of Castile), to  krzew z rodziny różowatych (Rosaceae). Gatunek ten dzieli się na dwie podgrupy:
I-    ‘letnie’ – kwitnące tylko raz  - są to mieszańce, pochodzące ze skrzyżowania róży francuskiej (Rosa gallica) i róży fenickiej (Rosa phoenicia).
II-    ‘jesienne’ – nieliczne odmiany powtarzające kwitnienie -  są to mieszańce, pochodzący ze skrzyżowania róży francuskiej (Rosa gallica) i  róży piżmowej (Rosa moschata).
Róże damasceńskie zostały przywiezione do Europy z Azji Mniejszej, w XVIII wieku. Należą one do grupy róż historycznych.
Tworzą dość luźne, silnie rosnące  krzewy, o swobodnym pokroju, dorastające do wysokości około 2m, o sztywnych, prostych, zielonych pędach. Niektóre odmiany mogą silnie się rozrastać, za pomocą rozłogów. Ostre, igiełkowate kolce pokrywają jedynie pędy kwiatostanowe. Pędy są gęsto pokryte średniej wielkości, 5-7 listkowymi, podłużnie jajowatymi , szarawo-zielonymi, matowymi, nieco szorstkimi, lekko zwisającymi liśćmi.
Róża damasceńska kwitnie w czerwcu, a odmiany ‘jesienne’ powtarzają kwitnienie na przełomie września i października, szczególnie, jeśli zadbamy o regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów.
Kwiaty są ich największą ozdobą. Są wzniesione, duże (około 7cm średnicy) różowe lub białe, pełne lub półpełne, o charakterystycznym układzie rozetowym, dość płaskie. Dodatkowym atutem jest ich niezwykle intensywny, piękny zapach. To dzięki niemu róże te są szeroko wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym, a ich płatki, po destylacji stanowią źródło cennego olejku różanego oraz wody różanej.
Róża damasceńska jest dość odporna na mróz, ale w surowe, bezśnieżne zimy, pędy niektórych odmian mogą przemarzać, dlatego warto je kopczykować na zimę. Poza tym, należy do roślin mało wymagających. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Toleruje mniej zasobne gleby i okresowe susze.
Róże damasceńskie są doskonałymi roślinami do historycznych i zabytkowych założeń ogrodowych. Świetnie sprawdzają się również w ogrodach przydomowych, jako róże parkowe i rabatowe, na niskie żywopłoty oraz do kompozycji w pojemnikach.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.