Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Żarnowiec 'Boskoop Ruby'

Żarnowiec 'Boskoop Ruby'

Pięciornik krzewiasty

Pięciornik krzewiasty

Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’

Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’

róża damasceńska

Róża damasceńska

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Piwonia krzewiasta

Paeonia suffruticosa = Paeonia arborea
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, krzaczasty
Wysokość: 1 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Piwonia krzewiasta (drzewiasta) pochodzi z Chin, gdzie rośnie dziko. W Polsce znana jest jako roślina ozdobna, od lat obecna w szkółkach roślin ozdobnych. Należy do rodziny piwoniowate (Paeoniaceae).

Piwonia krzewiasta - opis

Piwonia drzewiasta osiąga od 1 do 4 m wysokości. Okazy w Chinach przyjmują postacie drzew - zwartych i rozłożystych. Jednak te występujące w Polsce nie osiągają maksymalnych rozmiarów i przyjmują kształt krzewów. U tych dorosłych okazów łodyga drewnieje. Co jakiś czas roślina wydaje z pąków szczytowych i kątowych zielono lub czerwonozielone łodygi, które po przekwitnięciu już drewnieją. Na jednej łodydze zawsze znajduje się przynajmniej jeden pąk kwiatowy.

Pędy są wzniesione, z czasem przeginają się. Liście są nieparzystopierzaste, składają się z małych listków, które na spodniej blaszki są lekko owłosione. Listki są zielone, a jesienią przebarwiają się na żółto i czerwono.

Piwonia krzewiasta kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są okazałe i duże, przeważnie półpełne, choć istnieją też odmiany o kwiatach pełnych. Okwiat składa się z postrzępionych, okrągłych płatków o barwie białej, różowej lub czerwonej. Owoce pojawiają się w sierpniu - są to mieszki prostokątnego kształtu. Roślina ma silne i zgrubiałe, bulwiaste korzenie, które rosną nawet do 1 m w głąb ziemi.
Piwonię drzewiastą bardzo często szczepi się na bulwach piwonii chińskiej lub lekarskiej, gdyż one są bardziej odporne na suszę.

Piwonia krzewiasta - warunki uprawy

Piwonia drzewiasta jest trudna w uprawie. Roślina jest niezwykle wrażliwa na niskie temperatury, zalecane jest sadzenie jej w cieplejszych rejonach Polski. Preferuje stanowiska ciepłe, słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatrów. Ma wysokie wymagania co do gleby - powinna ona być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, pulchna i umiarkowanie wilgotna. Konieczna jest wysoka zasobność w składniki pokarmowe oraz pH obojętne lub lekko zasadowe. Uprawie nie sprzyja podłoże kwaśne, zimne, podmokłe, ciężkie czy też piaszczyste, jałowe i przesuszone.

>>Przeczytaj też: Piwonia krzewiasta – gdzie i jak sadzić, jak pielęgnować peonię krzewiastą

Piwonia krzewiasta - pielęgnacja

Ze względu na wysoką wrażliwość na mróz okrywanie krzewów piwonii krzewiastej na zimę agrowłókniną bądź słomą jest konieczne. Przekwitłe kwiaty dobrze jest regularnie usuwać. Jeżeli miejsce, w którym chcemy posadzić piwonię ma kwaśne podłoże, konieczne jest wapnowanie (w celu podwyższenia pH gleby). Regularne i umiarkowane podlewanie, zwłaszcza w okresie kwitnienia, przedłuża kwitnienie. Roślina wymaga zasilania na wiosnę nawozem organicznym, najlepiej kompostem. Piwonie drzewiastą rozmnaża się przez podział bulwiastych korzeni lub przez wysiew nasion.

>>Przeczytaj też: Piwonie (peonie): jak i kiedy przesadzać piwonie

Piwonia krzewiasta - zastosowanie

Piwonia drzewiasta to bardzo atrakcyjna roślina. Dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina lub w grupie na tle zadbanego trawnika. Pasuje także do nasadzeń pośród drzew iglastych czy innych krzewów. Często sadzi się ją w ogrodach w stylu japońskim. Nadaje się na kwiat cięty.

Poznaj też:

Tekst: Martyna Cieslińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.