Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kasjopeja

Kasjopeja widłakowata

Azalia japońska

Azalia japońska

Mahonia pospolita

Mahonia pospolita

Krzewuszka ‘Eva Rathke’

Krzewuszka ‘Eva Rathke’

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’

Chaenomeles x superba ‘Nicoline’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, okrywowy
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ tworzy niewysokie, szeroko rozrastające się krzewy. Osiąga do1 m wysokości i powyżej 1 m szerokości. Przyrasta około 10 cm rocznie. Jego silne, cierniste pędy początkowo są wzniesione, z czasem pokładają się. Liście są ciemnozielone, błyszczące, eliptyczne, na końcach zaostrzone, nieznacznie ząbkowane, na pędach ustawione naprzemiennie, mają duże przylistki. Na zimę liście opadają.
Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ zakwita obficie w kwietniu i kwitnie do maja, często powtarza kwitnienie w sierpniu. Duże kwiaty o intensywnie czerwonym kolorze i żółtych pylnikach są pojedyncze lub podwójne, pojawiają się na pędach dwuletnich i starszych. Kwiaty mają bardzo krótkie szypułki, co sprawia wrażenie, jakby wyrastały bezpośrednio z pędów. We wrześniu pigwowiec zawiązuje jabłkowate owoce – aż do osiągnięcia dojrzałości są twarde, początkowo zielone, po dojrzeniu jaskrawożółte. Dojrzałe owoce nadają się na przetwory (nalewki, syropy) i jako dodatek do herbaty.

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ jest mało podatny na choroby, toleruje słabsze gleby, jest odporny na okresową suszę i warunki miejskie. Najlepiej rośnie, kwitnie i owocuje na lekko wilgotnych, żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, ciepłych glebach i na słonecznych stanowiskach. Dość odporny na mróz.  Strefa mrozoodporności 5a. Raz na kilka lat, wczesną wiosną, należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające (usunąć pędy stare, chore, suche i krzyżujące się).

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ to doskonały krzew na tereny zieleni, do ogrodów przydomowych i parków w stylu naturalistycznym. Nadaje się na rabaty, wysokie obwódki i słoneczne skarpy oraz do ogrodów skalnych. Można go sadzić w grupach jednoodmianowych oraz w połączeniu z innymi gatunkami krzewów i bylinami. Roślinę rozmnaża się przez sadzonki (zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe) pobierane po kwitnieniu (VI/VII), przez odkłady oraz przez szczepienie i okulizację na podkładkach.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.