Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Forsycja 'Maluch'

Forsycja 'Maluch'

Orszelina zwyczajna 'Pink Spire'

Orszelina zwyczajna

Pieris japoński 'Cupido'

Pieris japoński 'Cupido'

Amorfa krzewiasta

Amorfa krzewiasta

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’

Chaenomeles x superba ‘Clementine’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, okrywowy
Wysokość: 50 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’ to niezbyt wysoki, luźny, rozłożysty, szeroko rozrastający się krzew, osiągający do1,5 m wysokości i powyżej 1,5 m szerokości. Przyrasta około 10 cm rocznie. Jego silne, cierniste pędy są początkowo wzniesione, z czasem szeroko rozpostarte, pokładające się po ziemi. Liście są ciemnozielone, błyszczące, eliptyczne, na końcach zaostrzone, o nieznacznie ząbkowanych blaszkach liściowych, na pędach ustawione naprzemiennie, mają duże przylistki. Na zimę liście opadają.

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’ zakwita obficie już w kwietniu i kwitnie do maja, często powtarza kwitnienie w sierpniu. Kwitnie na pędach dwuletnich i starszych. Kwiaty są pomarańczowe, bardzo duże, najczęściej pojedyncze, o intensywnie żółtych pylnikach i bardzo krótkich szypułkach (sprawia to wrażenie, jakby wyrastały bezpośrednio z pędów). Po zapyleniu, we wrześniu, pigwowiec zawiązuje kuliste lub owalne bezszypułkowe owoce, początkowo zielone, po dojrzeniu jaskrawo żółte, aż do osiągnięcia całkowitej dojrzałości są twarde. Dojrzałe owoce doskonale nadają się na przetwory (nalewki, syropy) i jako dodatek do herbaty (zamiast cytryny).

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’ jest mało podatny na choroby, toleruje słabsze gleby i okresową suszę, jest odporny na warunki miejskie. Najlepiej jednak rośnie, kwitnie i owocuje na lekko wilgotnych, żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, ciepłych glebach i słonecznych stanowiskach. Dość odporny na mróz. Strefa mrozoodporności 5a.
Raz na kilka lat, wczesną wiosną, należy przeprowadzić cięcie odmładzające (usunąć pędy stare, chore, suche i krzyżujące się). Poza tym odmiana ta nie wymaga wiele zabiegów pielęgnacyjnych.

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’
to doskonały krzew na tereny zieleni w miastach oraz do ogrodów przydomowych i parków w stylu naturalistycznym. Świetnie nadaje się na rabaty, niskie żywopłoty i szpalery, słoneczne skarpy oraz do ogrodów skalnych. Dobrze wygląda zarówno sadzony w grupach jednoodmianowych, jak też w połączeniu z innymi gatunkami krzewów lub bylin. Można go rozmnażać przez sadzonki (zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe) pobierane po kwitnieniu (VI/VII), przez odkłady wyrastające i odcięte od rośliny matecznej oraz przez szczepienie i okulizację na podkładkach.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.