Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Róża wielokwiatowa

Róża wielokwiatowa

Wrzos pospolity

Wrzos pospolity

Forsycja pośrednia 'Goldzauber'

Forsycja pośrednia 'Goldzauber'

Budleja Dawida

Budleja Dawida

Krzewy liściaste

lista roślin
fot: Maria Muszalska

Pieris japoński

Pieris japonica
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, zwarty
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona, czerwona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Opis:

Pieris japoński to zimozielony krzew osiągający nawet do 3 m wysokości (5-letnie okazy mają około 60 cm wysokości i szerokości). Występuje w Północnej Ameryce, wschodniej Azji i w Himalajach. Ma dekoracyjne błyszczące liście, 3–8 cm długości, wydłużone. Młode liście mają czerwoną lub czerwonobrązową barwę. Dekoracyjne są także dzwonkowate kwiaty, zebrane w długie, przewisające wiechy do 12 cm długości. Pieris japoński kwitnie od marca do maja. Usuwanie przekwitłych kwiatów poprawia wzrost.

Na rynku dostępne są liczne odmiany różniące się m.in. kolorem kwiatów i pokrojem rośliny. Pierisy mają wymagania podobne do różaneczników. Najlepiej rosną w półcieniu, w przewiewnej, próchnicznej i kwaśnej glebie (pH 4,5–5,5). Przed posadzeniem rośliny należy wykopać dół około 80 cm szerokości i około 50 cm głębokości. Jego dno i boki trzeba obłożyć gotowym podłożem dla różaneczników (można je kupić w sklepach ogrodniczych), wstawić roślinę i obsypać bryłę korzeniową resztą ziemi. Zamiast gotowego podłoża można roślinę posadzić do ziemi ogrodowej wymieszanej z torfem i korą (po 1 części ziemi, torfu i kory). Wokół posadzonych roślin należy rozłożyć ściółkę z kory, co zabezpieczy bryłę korzeniową – latem przed nadmiernym parowaniem, zimą przed całkowitym jej zamarznięciem.

Dwa razy w roku – wiosną i pod koniec VI dobrze jest rośliny zasilić, używając specjalnego nawozu dla różaneczników.

Pierisy obficiej kwitną na stanowisku słonecznym, ale należy pamiętać o częstym ich podlewaniu, ponieważ są wrażliwe na suszę. Jej skutki mogą być dotkliwe nie tylko latem, ale również zimą, ponieważ pierisy rosną również w tym okresie (zwalniając jedynie tempo wzrostu) i także wtedy potrzebują wody. Dlatego przed nadejściem mrozu trzeba je dobrze podlać (nawodnione rośliny lepiej przetrwają zimę). Ponieważ w czasie dużego mrozu, zwłaszcza gdy wieje wiatr, pierisy mogą przemarzać, należy je przy pierwszych przymrozkach osłonić włókniną.

Uwaga: cała roślina jest trująca!

Galeria zdjęć:

  • Fot: Maria Muszalska
  • Fot: Maria Muszalska
  • Fot: Maria Muszalska
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.