Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Forsycja pośrednia 'Spectabilis'

Forsycja pośrednia 'Spectabilis'

Dereń biały 'Spaethii'

Dereń biały 'Spaethii'

Berberys Thunberga ‘Starburst’

Berberys Thunberga ‘Starburst’

Śnieguliczka Doorenbosa ‘Amethyst’

Śnieguliczka Doorenbosa ‘Amethyst’

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Pięciornik Tonga

Potentilla × tonguei
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: do 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: morelowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pięciornik Tonga to jeden z mniej znanych pięciorników. Jego płożące pędy dorastają do około 30 cm szerokości i nie przekraczają zwykle 10 cm wysokości. Pięciornik Tonga ma nieduże, zielone liście (złożone z 3–5 ząbkowanych listków), przypominające wyglądem liście poziomki. Jego kwiaty są niewielkie, pięciopłatkowe, o morelowym kolorze, zwykle pojawiają się na roślinie latem (sierpień) i sukcesywnie rozwijają się aż do jesieni (październik). Kwiaty pięciornika Tonga są wprawdzie dość delikatne, ale ich dodatkową ozdobą jest ciemniejsza, bordowo-czerwona obwódka wewnątrz korony, która skutecznie przyciąga uwagę.
Pięciornik Tonga jest rośliną idealną na skalniaki bądź do obsadzania niewielkich murków. Aby pięciornik Tonga mógł prawidłowo się rozwijać i obficie kwitnąć, należy mu zapewnić stanowisko słoneczne oraz przepuszczalną, niezbyt żyzną i umiarkowanie wilgotną glebę. Najlepszym sposobem na rozmnażanie pięciornik Tonga jest podział dorosłego egzemplarza, gdyż pięciorniki uzyskane za pomocą siewu nasion mogą nie powtarzać cech rośliny matecznej.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.