Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Pięciornik krzewiasty ‘Tilford Cream’

Potentilla fruticosa ‘Tilford Cream’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, gęsty, płaskokulisty
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pięciornik krzewiasty ‘Tilford Cream’ to angielska odmiana krzewu liściastego z rodziny różowatych (Rosaceae). Rośnie dość wolno i tworzy niezbyt wysokie, gęste, rozłożyste, szeroko rozrastające się krzewy o pokładających się pędach, osiągając 50 cm wysokości i około 1 m szerokości. Jego pędy są dość delikatne, początkowo jedwabiście owłosione, z czasem pokrywają się postrzępioną, brunatno szarą korą. Liście pierzasto złożone z 5-7 siedzących, eliptycznych, całobrzegich listków, są zielone, obficie pokryte, z obu stron szarymi włoskami, co daje efekt szarozielonego ulistnienia. Jesienią liście przebarwiają się na brązowo, a na zimę opadają.

Pięciornik krzewiasty ‘Tilford Cream’ zakwita obficie niekiedy już w maju i często kwitnie nieprzerwanie aż do września, a nawet października. Kwiaty są kremowobiałe, pięciopłatkowe, duże (średnicy do 5 cm), pojedyncze, o licznych żółtych pylnikach i słupkach, wyrastają zazwyczaj pojedynczo na szczytach pędów. Roślina zakwita na pędach dwuletnich i starszych.
Pięciornik krzewiasty ‘Tilford Cream’ jest mało podatny na choroby. Najlepiej rośnie i kwitnie na lekko wilgotnych,   przepuszczalnych, gliniasto-piaszczystych lub piaszczystych glebach o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i w słońcu, ale w miejscach słonecznych i suchych jego kwiaty stają się śnieżnobiałe, zaś w miejscach półcienistych i wilgotniejszych – pozostają kremowe, w takich warunkach kwitnienie jest też dłuższe. Całkowicie odporny na mróz. Strefa mrozoodporności 4. Raz na kilka lat wczesną wiosną należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające.

Pięciornik krzewiasty ‘Tilford Cream’ nadaje się na rabaty, niskie obwódki, słoneczne skarpy, do ogrodów skalnych oraz jako roślina okrywowa. Może być też sadzony w większych pojemnikach, pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą. Roślinę rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe, pobierane późną jesienią. Sadzonki dołuje się w wilgotnym piasku, w chłodnym miejscu (ale o temp. powyżej 0 st. C), a wiosną wysadza do doniczek lub do gruntu.


Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.