Perukowiec podolski - Cotinus coggygria

2022-04-13 14:48

Perukowiec podolski to wysoki i rozłożysty krzew liściasty lub nieduże drzewo o nieregularnej koronie, który rośnie dziko w Europie i Azji. U nas dorasta do 4 m wysokości, ale niektóre jego odmiany są niższe.

Spis treści

  1. Perukowiec podolski - opis
  2. Perukowiec podolski - uprawa
  3. Perukowiec podolski - odmiany
  4. Perukowiec podolski - zastosowanie

Perukowiec podolski - opis

Liście perukowca podolskiego są zielone (u odmian mogą być purpurowe), jajowate, jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono, opadają na zimę. Perukowiec podolski kwitnie od maja do lipca. Kwiaty są na początku żółtobrązowe, później zmieniają kolor na zielonkawy bądź czerwonawy, są zebrane na szczycie pędów w okazałe wiechy (długości nawet do 25 cm). Owoce perukowca zebrane są w dekoracyjne, puszyste owocostany, które wyglądem przypominają peruki (stąd nazwa rośliny) i są największą ozdobą rośliny.

Perukowiec podolski - uprawa

Perukowiec podolski jest łatwy w uprawie, ma nieduże wymagania glebowe, choć najlepsze dla niego są gleby przepuszczalne i wapienne. Dobrze rośnie w suchych miejscach. Najlepsze dla niego jest stanowisko słoneczne, ale dobrze będzie rósł także w lekkim półcieniu. Podczas suszy należy go podlewać (lepiej rzadziej, ale za to obficie). Wiosną należy usunąć pędy uszkodzone, porażone, słabe i zbytnio skierowane do wnętrza korony.

Roślina jest odporna na zasolenie, dlatego doskonale nadaje się do zieleni miejskiej. Krzew jest mrozoodporny. Perukowiec podolski można rozmnażać przez sadzonki półzdrewniałe pobierane w I połowie lata oraz przez odkłady (jesienią).

Perukowiec podolski - odmiany

Obecnie najpopularniejsze stały się efektowne odmiany perukowca podolskiego:

  • 'Ancot' o złocistych liściach, osiągająca do 2,5 m wysokości,
  • 'Purpureus' o liściach zielonych, przebarwiających się jesienią na żółto lub pomarańczowo – dorasta do 4 m wysokości,
  • 'Royal Purple' o ciemnopurpurowych, jesienią czerwieniejących liściach, który osiąga do 3 m wysokości,
  • ‘Rubrifolius’ o liściach purpurowoczerwonych i żółtawych kwiatach.

Nowością jest odmiana ‘Foliis Purpureis’ o liściach purpurowych jesienią przebarwiających się na szkarłatno-czerwono oraz różowoczerwonych owocostanach. Dwie ostatnie odmiany tolerują półcień.

Perukowiec podolski - zastosowanie

Perukowiec podolski znakomicie nadaje się do dużych ogrodów i parków. W ogrodach można sadzić go pojedynczo lub w luźnych grupach na jednolitym tle, bo wtedy najlepiej eksponuje się jego urodę. Warto zapewnić mu sporo miejsca, bo szybko się rozrasta. Interesująco wyglądają zestawione ze sobą odmiany zróżnicowane pod względem wysokości i kolorów liści.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Wysokość 3 m - 5 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Barwa liści/igieł purpurowa
Pokrój lekko zaokrąglony
Barwa kwiatów żółtobrązowa