Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Perowskia łobodolistna

Perovskia atriplicifolia
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: lawendowoniebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Perowskia łobodolistna swoje korzenie ma w Azji - na stepach, gdzie można spotkać ją w naturze. W Polsce uprawiana jest jako krzew ozdobny. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Perowskia łobodolistna - opis

Perowskia łobodolistna zaliczana jest do krzewów lub półkrzewów, osiąga od 60 do 80 cm wysokości. Ma wzniesiony, krzaczasty pokrój, a jej pędy są dość delikatne, pokryte srebrnymi włoskami. Liście perowskii są małe i wąskie, o jajowatym kształcie, podwójnie pierzasto podzielone, mają zielonoszary odcień. Niektórzy perowskię mylą z lawendą. Dorosłe egzemplarze tworzą gęste kępy.

Okres kwitnienia perowskii przypada na lipiec, czasem trwa do września (wszystko zależy od warunków pogodowych). Kwiaty ułożone są wzdłuż pędów, zebrane w dekoracyjne wiechowate kwiatostany. Mają kolor niebieskofioletowy. Zarówno kwiaty, jak i liście wydzielają przyjemny zapach (może on przypominać aromat szałwi), dodatkowo kwiaty są silnie miododajne i chętnie odwiedzają je owady.

Perowskia łobodolistna - warunki uprawy

Perowskia łobodolistna najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i ciepłych. Dobrze, aby rabata była osłonięta od wiatru. Co do gleby roślina nie jest wymagająca. Z powodzeniem rośnie w miejscach suchych, o podłożu umiarkowanie żyznym, najlepiej z domieszką piasku. Dobrze, gdy gleba ma odczyn zasadowy - to w znacznym stopniu zwiększa liczbę kwiatów. Przy bardzo mroźnych zimach roślina może przemarzać, dlatego wskazane jest zabezpieczanie młodych okazów na okres zimowy, np. kopczykowanie lub okrywanie chochołem.

Perowskia łobodolistna - pielęgnacja

Zwłaszcza w okresie letnim należy pamiętać o regularnym podlewaniu perowskii. Na wiosnę warto roślinę dobrze przyciąć. Łatwo i bujnie odbije się w kolejnym sezonie. Na młode okazy bardzo dobrze wpływa dokarmianie wiosną nawozem mineralnym wieloskładnikowym.
Perowskia łobodolistna rozmnaża się przez wysiew nasion, a także przez podział rośliny oraz przez sadzonki liściowe. Rozmnażanie wegetatywne jest najbardziej popularne.

Perowskia łobodolistna - zastosowanie

Perowskia łobodolistna może być wykorzystywana na rabatach przydomowych - tworzy na nich ładne zwarte kępy. Nadaje ogrodom naturalistyczny charakter. Jest idealnym uzupełnieniem rabat słonecznych, dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi. Nadaje się również na suche bukiety, a także do uprawy doniczkowej (na balkonach, tarasach i wnętrzach).

>>Poznaj odmianę perowskii łobodolistnej Lacey Blue 'Lissit'

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.