Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wrzos pospolity 'Marleen'

Wrzos pospolity 'Marleen'

Bez koralowy

Bez koralowy

Bukszpan wieczniezielony ‘Variegata’

Bukszpan wieczniezielony ‘Variegata’

Leszczyna południowa 'Purpurea'

Leszczyna południowa 'Purpurea'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Pęcherznica kalinolistna 'Luteus'

Physocarpus opulifolius 'Luteus'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, kulisty, wyprostowany
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pęcherznica kalinolistna pochodzi z północno-wschodnich rejonów Ameryki Północnej. Krzewy odmiany 'Luteus' mają kulisty pokrój, rosną silnie, osiągają do 3 m wysokości i tyle samo średnicy. Starsze gałęzie łukowato wyginają się na boki do ziemi. Na starszych gałęziach kora łuszczy się strzępiasto.
Liście są 3–5 klapowe, do 7 cm długości (na długopędach większe – nawet do 10 cm). Liście początkowo jaskrawożółte, z czasem wybarwiają się na kolor żółtozielony. Najintensywniejsze jasnożółte zabarwienie liści mają krzewy rosnące w miejscach nasłonecznionych. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo.

Pęcherznica kalinolistna 'Luteus' kwitnie w maju i czerwcu, czasem w lipcu. Białe lub białoróżowe kwiaty (średnicy do 1 cm) zebrane są w wypukłe baldachogrona (średnicy do 5 cm), które powstają na bocznych gałęziach. Owoce złożone są z kilku drobnych mieszków, czerwonawych przed dojrzeniem (wrzesień), po dojrzeniu szeleszczących.

Pęcherznica kalinolistna 'Luteus' jest krzewem bardzo wytrzymałym na suszę, niewymagającym w stosunku do gleby – dobrze rośnie nawet na jałowym podłożu. Jest odporna na mróz.

Nadaje się do sadzenia pojedynczo, w grupach i szpalerach. Odmiana ta jest bardzo cenna do zestawień kolorystycznych w ogrodach.

Opracowanie: Redakcja serwisu, Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.