Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Enkiant dzwonkowaty

Enkiant dzwonkowaty

hortensja bukietowa 'Bombshell'

Hortensja bukietowa 'Bombshell'PBR

berberys Thunberga 'Atropurpurea'

Berberys Thunberga 'Atropurpurea'

Berberys Thunberga 'Red Pillar'

Berberys Thunberga 'Red Pillar'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'

Physocarpus opulifolius 'Diabolo'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony, kulisty
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' to krzew liściasty o silnym wzroście i rozłożystym pokroju. Osiąga około 3 m wysokości przy nieco większej średnicy. Kilkuletnie gałęzie mają tendencję do łukowatego wyginania się ku ziemi. Na starszych pędach kora łuszczy się strzępiasto. Liście są 3–5 klapowe, do 7 cm długości (na długopędach większe – nawet do 10 cm). Rozwijają się dość wcześnie i początkowo są zielonkawe, później stają się ciemnopurpurowe.

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' kwitnie obficie w maju i czerwcu, czasem także w lipcu. Kwiaty zebrane są w wypukłe baldachogrona średnicy około 5 cm. W pączkach są różowe, po rozwinięciu białe, a że rozkwitają kolejno, kwiatostany wydają się być biało-różowe. Pięknie wyglądają na tle purpurowych liści, zwłaszcza że liczne wystające pręciki dają efekt puszystości. Owoce złożone są z kilku drobnych mieszków, żywo czerwonych przed dojrzeniem (co też wygląda atrakcyjnie), później ciemnych, prawie czarnych i szeleszczących.

>>Przeczytaj też: Pęcherznica kalinolistna – najpiękniejsze odmiany pęcherznicy do uprawy w ogrodzie

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' - uprawa

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' jest rośliną bardzo tolerancyjną, zarówno co do gleby (dobrze rośnie nawet na jałowym podłożu), jak i nasłonecznienia, choć najlepiej czuje się w miejscach półcienistych. Jest mrozoodporna i dobrze znosi warunki miejskie.

>>Przeczytaj też: Pęcherznica kalinolistna – cięcie krzewu. Kiedy i jak ciąć pecherznicę

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' – zastosowanie

Ta odmiana pęcherznicy kalinolistnej polecana jest do sadzenia pojedynczo, w grupach i szpalerach. Ponieważ doskonale znosi cięcie, nadaje się na żywopłoty formowane (ładnie się zagęszcza i szybko rośnie).
Jest bardzo cennym elementem kompozycji ogrodu: efektowna w czasie kwitnienia, później tworzy jednolite ciemne tło dla innych gatunków. Wygląda też świetnie w zestawieniach kolorystycznych.

Poznaj też inne odmiany pęcherznicy kalinolistnej:

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.