Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dereń biały 'Sibirica'

Dereń biały 'Sibirica'

Jaśminowiec wonny 'Aureus'

Jaśminowiec wonny 'Aureus'

Kasjopeja

Kasjopeja widłakowata

Kufea hyzopolistna

Kufea hyzopolistna

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Ostrokrzew kolczasty

Ilex aquifolium
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielono-biała, zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Ostrokrzew kolczasty jest ozdobnym krzewem. Pochodzi z Afryki oraz Azji Mniejszej. Dorasta do 2–3 m wysokości (znane są egzemplarze dorastające nawet do 15 m).

 

Ostrokrzew kolczasty - zimozielony krzew

 

Ostrokrzew kolczasty ma zimozielone, jajowate lub eliptyczne, sztywne, skórzaste, ząbkowane (każdy z ząbków zakończony jest cienkim, ostrym kolcem), do 7 cm długości, ciemnozielone liście. Są także odmiany o liściach biało obrzeżonych.

 

Ostrokrzew - kwiaty i owoce

 

Ostrokrzew kolczasty kwitnie w maju i czerwcu. Kwiatostany są białe, dość drobne. Ozdobą ostrokrzewu są także piękne jaskrawoczerwone, kuliste owoce – jagody. Niemal wszystkie ostrokrzewy są dwupienne, dlatego jeśli chcemy mieć owoce, należy sadzić rośliny żeńskie i męskie obok siebie. Owoce dojrzewają we wrześniu i utrzymują się na krzewie do marca następnego roku.

Przeczytaj też: Ostrokrzew nie owocuje

UWAGA: jagody ostrokrzewu są silnie trujące, zabronione jest zjadanie ich oraz wykorzystanie w przetwórstwie spożywczym.

 

Ostrokrzew kolczasty - uprawa i zastosowanie

 

Ostrokrzew kolczasty rośnie wolno, nie jest wymagający w stosunku do typu gleby i stanowiska – może rosnąć w słońcu lub cieniu. Krzew jest całkowicie odporny na niskie temperatury.
Ostrokrzewy poleca się do małych ogrodów (jako pojedyncze nasadzenia), ale są również doskonałe na żywopłoty (bardzo dobrze znosi cięcie i nadaje się na żywopłoty formowane). Co kilka lat w miarę potrzeby przeprowadza się po kwitnieniu cięcia odmładzające, które polegają przede wszystkim na usunięciu suchych, połamanych i starych pędów.

Przeczytaj też: Ostrokrzewy: krzewy o dekoracyjnych liściach i owocach

 

Ostrokrzew na Boże Narodzenie

Gałązki ostrokrzewu z czerwonymi owocami są w krajach anglosaskich bardzo popularna ozdobą w okresie Świąt Bożego Narodzenia – używa się ich m.in. do wyrobu dekoracyjnych wieńców zawieszanych pod sufitem lub na drzwiach.

Poznaj też ostrokrzew Meservy

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (11)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.