Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jaśminowiec wonny 'Aureus'

Jaśminowiec wonny 'Aureus'

Berberys Thunberga 'Golden Ring'

Berberys Thunberga 'Golden Ring'

Ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzew kolczasty

Wrzosiec krwisty 'Myretoun Ruby'

Wrzosiec krwisty 'Myretoun Ruby'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Orszelina szara

Clethra barbinervis
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Orszelina szara, podobnie jak orszelina zwyczajna, prawdopodobnie pochodzi z Azji - jej naturalne środowisko to Chiny, Korea oraz Japonia. W Polsce roślina jest mało znana. Należy do rodziny orszelinowatych (Clethraceae).

Orszelina szara - opis

Orszelina szara jest krzewem o krzaczastym pokroju. W swoim naturalnym środowisku osiąga wysokie rozmiary - dorasta nawet do 10 m wysokości, jednak w naszych warunkach może osiągnąć do 2 m wysokości. Liście orszeliny szarej są eliptyczne, ciemnozielone, układają się w charakterystyczną rozetę na końcach pędów.

Orszelina szara kwitnie od lipca do sierpnia (termin kwitnienia uzależniony jest od warunków pogodowych). Kwiaty są białe, dzwonkowatego kształtu, przyjemnie pachną. Najczęściej zebrane są w dekoracyjne kłosowate kwiatostany. U starszych okazów dekoracyjna jest kora: łuszcząca się, łaciata, pomarańczowobrązowa, dzięki której roślina może być ozdobą ogrodu także w stanie bezlistnym.

Ciekawe odmiany:

  • 'Pendula'- odmiana o rozłożystym (tzw. płaczącym) pokroju,
  • 'Pink Spire' – odmiana o kwiatach różowych.

Orszelina szara - warunki uprawy

Orszelina szara najlepiej sprawdzi się na stanowisku słonecznym lub półcienistym z glebą żyzną, przewiewną i umiarkowanie wilgotną. Sprzyja jej lekko kwaśne pH podłoża. Pełne słońce i suche podłoże zupełnie nie służą roślinie. Orszelina magazynuje w liściach kobalt (znajdujący się w glebie), dlatego sadzi się ją w miejscach skażonych przez kobalt.
Orszelina szara jest odporna na mróz, jednak młode okazy warto okrywać na zimę, ponieważ są bardziej wrażliwe na wszelkie anomalia pogodowe.

Orszelina szara - pielęgnacja

Roślina nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto ją regularnie podlewać w całym okresie wegetacji oraz pilnować, aby nie zarastała chwastami, ponieważ zaburza to jej naturalny wzrost. Rozmnaża się ją przez wysiew nasion oraz różne typy sadzonek.

Orszelina szara - zastosowanie

Orszelina szara jest polecana do ogrodów przydomowych. Ładnie prezentuje się zarówno posadzona w grupach, jak i jako pojedynczy okaz. Warto sadzić orszelinę siną w miejscach często odwiedzanych przez ludzi nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd, ale również ze względu na piękny zapach.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.