Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Abeliofylum koreańskie

Abeliofylum koreańskie

Pieris japoński

Pieris japoński

Tawuła szara 'Grefsheim'

Tawuła szara 'Grefsheim'

Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’

Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Oczar wirginijski

Hamamelis virginiana
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 2 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: XI - III
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wirginijski krzew ozdobny – opis

Oczar wirginijski to krzew liściasty z rodziny oczarowatych (Hamamelidacea). Pochodzi z Ameryki Północnej. To pokaźny krzew, dorastający zwykle do 4 m wysokości. Z pokroju przypomina leszczynę. Liście oczaru wirginijskiego mają odwrotnie jajowaty kształt i do 15 cm długości.
Oczar wirginijski może kwitnąć późną jesienią lub zimą. Kwiaty o barwie żółtej są nitkowate lub tasiemkowate. Owocem jest zdrewniała torebka, zawierająca nasiona. Nasiona oczaru wirginijskiego po dojrzeniu mogą być wyrzucane na odległość nawet kilku metrów.

Oczar wirginijski – uprawa

Oczar jest mało wymagający w uprawie. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub zacienionych. Optymalne podłoże jest żyzne, próchnicze, stosunkowo wilgotne o odczynie kwaśnym, jednak oczar toleruje różne typy gleb. Młode okazy po posadzeniu warto regularnie podlewać (i okryć przed nadejściem zimy). Podlewanie dużych krzewów jest niezbędne jedynie w czasie długotrwale utrzymujących się susz. Regularne cięcie również nie jest konieczne, poza usuwaniem pędów uszkodzonych, chorych lub zaatakowanych przez szkodniki. Roślinę można rozmnożyć z nasion, przez odkłady lub pozyskiwanie zdrewniałych sadzonek.

Oczar w ogrodzie

Oczar wirginijski ze względu na nietypowy wygląd kwiatów i termin kwitnienia nadaje ogrodowi oryginalności. Krzew oczaru można sadzić pojedynczo lub w kompozycji z innymi gatunkami krzewów. Jego liście i kora są wykorzystywane w ziołolecznictwie. Produkowane z nich leki stosuje się głównie zewnętrznie, gdyż przyśpieszają regenerację skóry.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.