Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jaśminowiec wonny 'Aureus'

Jaśminowiec wonny 'Aureus'

Trzmielina Fortune’a ‘Hein’s Silver’ SILVER CARPET®

Trzmielina Fortune’a ‘Hein’s Silver’ SILVER CARPET®

berberys ottawski 'Superba'

Berberys ottawski 'Superba'

Forsycja pośrednia 'Spectabilis'

Forsycja pośrednia 'Spectabilis'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Oczar wirginijski

Hamamelis virginiana
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 2 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: XI - III
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wirginijski krzew ozdobny – opis

Oczar wirginijski to krzew liściasty z rodziny oczarowatych (Hamamelidacea). Pochodzi z Ameryki Północnej. To pokaźny krzew, dorastający zwykle do 4 m wysokości. Z pokroju przypomina leszczynę. Liście oczaru wirginijskiego mają odwrotnie jajowaty kształt i do 15 cm długości.
Oczar wirginijski może kwitnąć późną jesienią lub zimą. Kwiaty o barwie żółtej są nitkowate lub tasiemkowate. Owocem jest zdrewniała torebka, zawierająca nasiona. Nasiona oczaru wirginijskiego po dojrzeniu mogą być wyrzucane na odległość nawet kilku metrów.

Oczar wirginijski – uprawa

Oczar jest mało wymagający w uprawie. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub zacienionych. Optymalne podłoże jest żyzne, próchnicze, stosunkowo wilgotne o odczynie kwaśnym, jednak oczar toleruje różne typy gleb. Młode okazy po posadzeniu warto regularnie podlewać (i okryć przed nadejściem zimy). Podlewanie dużych krzewów jest niezbędne jedynie w czasie długotrwale utrzymujących się susz. Regularne cięcie również nie jest konieczne, poza usuwaniem pędów uszkodzonych, chorych lub zaatakowanych przez szkodniki. Roślinę można rozmnożyć z nasion, przez odkłady lub pozyskiwanie zdrewniałych sadzonek.

Oczar w ogrodzie

Oczar wirginijski ze względu na nietypowy wygląd kwiatów i termin kwitnienia nadaje ogrodowi oryginalności. Krzew oczaru można sadzić pojedynczo lub w kompozycji z innymi gatunkami krzewów. Jego liście i kora są wykorzystywane w ziołolecznictwie. Produkowane z nich leki stosuje się głównie zewnętrznie, gdyż przyśpieszają regenerację skóry.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.