Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’

Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’

Złotlin japoński 'Pleniflora'

Złotlin japoński 'Pleniflora'

Dabecja kantabryjska

Dabecja kantabryjska

Berberys Thunberga 'Golden Ring'

Berberys Thunberga 'Golden Ring'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Obiela wielkokwiatowa

Exochorda racemosa
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Obiela wielkokwiatowa to roślina o wiotkich, giętkich pędach, często przewieszających się. Ozdoba obieli wielkokwitowej są śnieżnobiałe kwiaty średnicy 4-5 cm.
Obiela wielkokwiatowa charakteryzuje się szerokim, rozłożystym pokrojem, dorasta do 3 m wysokości (jeśli zależy nam na mniejszych rozmiarach tego krzewu, niezbędne jest jego przycinanie).
Obiela wielkokwiatowa preferuje miejsca jasne i słoneczne. Jest krzewem zrzucającym liście na zimę, ale nie wymaga okrywania, bowiem jest całkowicie mrozoodporna.
Obiela wielkokwiatowa jest odporna na szkodniki i choroby. Kwitnie od połowy maja do połowy czerwca. Bardzo dekoracyjnie wygląda jesienią, gdy jej liście przebarwiają się na żółto. Także zima zdobi ogród - w tym okresie jej ozdobą są brązowopurpurowe pędy.
Obiela wielkokwiatowa jest tolerancyjna względem gleby i stanowiska słonecznego, nie należy jednak sadzić jej w bezpośrednim, ostrym słońcu.
Odmianą obieli wielkokwiatowej jest 'Pearl Bush Niagara' - bardzo obficie kwitnąca, dorastająca zaledwie do 1 m wysokości, o zwartym, kopulastym pokroju i efektownych owocach, które przyjmują postać zdrewniałych torebek.

Tekst: Agata Krzepińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.