Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Kalina koralowa ‘Xanthocarpum’

Kalina koralowa ‘Xanthocarpum’

Dereń rozłogowy 'Flaviramea'

Dereń rozłogowy 'Flaviramea'

berberys Thunberga 'Atropurpurea'

Berberys Thunberga 'Atropurpurea'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Moszenki południowe

Colutea arborescens
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Moszenki południowe to roślina pochodząca ze środkowej, południowej i wschodniej części Europy, a także z Afryki Północnej. W Polsce występuje wyłącznie jako uprawna roślina ozdobna. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Jej inna nazwa to kolutea południowa.

Moszenki południowe - opis

Moszenki południowe to wyprostowany krzew dorastający od 1 do 2 m wysokości (większe okazy częściej można spotkać na obszarach, gdzie moszenki południowe występują w naturze - tam osiągają nawet do 5 m wysokości). Pędy są sztywne i dość wytrzymałe. Liście złożone są z eliptycznych listków, które na spodniej stronie blaszki liściowej mogą być pokryte niewielkimi włoskami. Okres kwitnienia przypada od maja do lipca. Groniaste kwiatostany złożone są z motylkowych kwiatów, najczęściej w kolorze żółtym lub pomarańczowo-żółtym, z niewielką brązową plamką na żagielku. Roślina jest silnie miododajna. Późnym latem i jesienią na roślinie pojawiają się owoce – dość duże, błoniaste strąki, które początkowo są czerwone, a z czasem stają się brązowe. Wewnątrz nich znajdują się nasiona. Ozdobą rośliny są zarówno kwiaty, jak i owoce, które utrzymują się na roślinie nawet całą zimę.

Moszenki południowe - warunki uprawy

Moszenki południowe do prawidłowego wzrostu wymagają dużej ilości światła słonecznego. Dlatego miejsce powinno być słoneczne i ciepłe. Podłoże może być średnio zasobne, ale ciepłe i przepuszczalne. Roślina ma zdolność do współżycia z bakteriami glebowymi (w dużej mierze wpływa to na jakość i szybkość wzrostu całej rośliny). Moszenki południowej są odporne na krótkotrwałe niedobory wody oraz na mróz. Rzadko chorują i raczej nie są atakowane są przez szkodniki.

Moszenki południowe - pielęgnacja

W pielęgnacji rośliny najważniejsze jest regularne i umiarkowane podlewanie oraz odchwaszczanie. Uprawa w chłodnych częściach Polski wymaga okrywania na zimę młodych okazów. Jeśli roślina lekko przemarznie zimą, to na wiosnę i tak wypuści nowe pędy. Polecane jest regularne skracanie wiosną długich pędów o połowę. Dzięki temu nadamy roślinie określony kształt i pobudzimy ją do wzrostu. Moszenki nie wymagają nawożenia. Rozmnażają się łatwo, przez wysiew nasion.

Moszenki południowe - zastosowanie

Roślina idealnie sprawdzi się w parkach i ogrodach przydomowych. Może być wykorzystywana do zadarniania słonecznych skarp, ponieważ jej system korzeniowy jest dość mocno rozbudowany. Idealnie sprawdza się jako soliter w towarzystwie ozdobnych traw. Liście moszenki są wykorzystywane w medycynie - mają działanie przeczyszczające.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.