Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Berberys Thunberga ‘Golden Dream’

Berberys Thunberga ‘Golden Dream’

Dereń kanadyjski

Dereń kanadyjski

wrzosiec szary 'Marina'

Wrzosiec popielaty 'Marina' = Wrzosiec szary 'Marina'

Wrzosiec krwisty

Wrzosiec krwisty

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Migdałowiec karłowaty

Amygdalus nana = Prunus tenella
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: płasko-kulisty
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Migdałowiec karłowaty (zwany też migdałowcem karłowym) to niski krzew należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z obszarów Europy Środkowej i południowo-wschodniej oraz z Azji Środkowej.

>>Poznaj też migdałowca (migdałka) trójklapowego

Migdałowiec karłowaty – opis

Migdałowiec karłowaty ma płasko-kulisty pokrój. Szybko się rozrasta, tworząc liczne odrosty korzeniowe (jest rośliną ekspansywną). Pędy są cienkie, wyprostowane, słabo rozgałęzione, dorastają do około 1,5 m wysokości. Liście są wąskie, długie, zielone. Jesienią przebarwiają się.
Migdałowiec karłowaty kwitnie obficie (przed pojawieniem się liści) na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty są jaskrawo różowe, pachnące, osadzone na krótkich szypułkach, mają do 3 cm średnicy. Owocami migdałowca są nieduże orzeszki.

Migdałowiec karłowaty – warunki uprawy i pielęgnacja

Roślina ma nieduże wymagania, jest odporna na suszę i mrozy. Najlepiej rośnie na stanowisku ciepłym i słonecznym (ewentualnie półcienistym). Urośnie w każdej glebie, choć najlepsza jest żyzna i przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna.
Nie wymaga cięcia – wystarczy jedynie usuwać pędy obumarłe i połamane. Rozmnaża się go generatywnie przez nasiona wysiewane w kwietniu do inspektu lub wprost do gruntu (nasiona wcześniej powinny być poddane stratyfikacji).

Migdałowiec karłowaty – zastosowanie

Migdałowiec karłowaty nadaje się do obsadzania skarp i na skalniaki. Można go sadzić pojedynczo albo w grupach. Należy pamiętać, że łatwo się rozrasta (dzięki odrostom korzeniowym), dlatego trzeba dla niego przeznaczyć w ogrodzie sporo miejsca.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.