Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Magnolia gwiaździsta

Magnolia stellata
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Magnolia gwiaździsta to ozdobny krzew bądź małe drzewo, pochodzi z Japonii. W Polsce nie występuje w środowisku naturalnym - jest uprawiana jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach przydomowych. Magnolia gwiaździsta jest obok magnolii pośredniej jednym z częściej sadzonych gatunków magnolii.
Magnolia gwiaździsta dorasta do 3 m wysokości. Jej ozdobą są kwiaty. Magnolia gwiaździsta kwitnie w marcu i kwietniu.

>>Przeczytaj też: Magnolie w ogrodzie: wymagania i pielęgnacja magnolii

 

Magnolia gwiaździsta  - wymagania

 

Magnolia gwiaździsta najlepiej rośnie w miejscu osłoniętym od wiatru, na słonecznym lub półcinistym stanowisku. Magnolia gwiaździsta wymaga gleby o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-7), żyznej, wilgotnej. Magnolia źle rośnie na glebach wapiennych.
Magnolia gwiaździsta wymaga intensywnego podlewania od maja do lipca, gdy jest wzrost jest najbardziej intensywny. Jest to delikatny krzew. Młode rośliny są wrażliwe na mróz, dlatego najlepiej sadzić je w kwietniu, by do zimy zdążyły się dobrze ukorzenić. Starsze magnolie są na mróz odporne, ale mogą przemarzać ich pąki kwiatowe.

>>Przeczytaj też: Przesadzanie magnolii. Jak przesadzić magnolie

 

Magnolia gwiaździsta -  odmiany

 

  • Magnolia stellata ‘Royal Star’ - kwitnie później niż gatunek (w kwietniu), białe kwiaty są większe niż u gatunku. Pokrój stożkowy, dorasta do 2,5-3 m wysokości (rośnie wolno). Jest bardziej mrozoodporna niż gatunek
  • Magnolia stellata ‘Rosea’ – kwiaty lekko różowe od spodu o silnie wydłużonych i szeroko rozłożonych płatkach. Kwitnie bardzo wcześnie (nawet pod koniec marca).
>>Przeczytaj też: Magnolie w ogrodzie: gatunki i odmiany magnolii polecane do ogrodu

Poznaj inne magnolie:

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.