Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Leszczyna

Leszczyna pospolita

berberys Thunberga 'Red Carpet'

Berberys Thunberga 'Red Carpet'

Krzewuszka cudowna FRENCH LACE ‘Brigela’

Krzewuszka cudowna FRENCH LACE ‘Brigela’

Róża ‘Stadt Rom’

Róża ‘Stadt Rom’ ® PBR

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Lilak Meyera 'Palibin'

Syringa meyeri 'Palibin'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, zwarty
Wysokość: 1 m - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Lilak Meyera 'Palibin' pochodzi z Azji, gdzie rośnie na stanowiskach naturalnych w północnej części Chin. Należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Jest chętnie sadzony w ogrodach ze względu na dekoracyjne i pięknie pachnące kwiaty.

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Lilak Meyera 'Palibin' - opis

Lilak Meyera 'Palibin' to gęsty i niski krzew o półkulistym pokroju, dorastający do 1,5 m wysokości. Liście ma niewielkie, sercowate, ciemnozielone, pofalowane. Kwitnie bardzo obficie w maju i czerwcu (później może powtarzać kwitnienie, ale już znacznie słabiej). Drobne jasnoliliowe kwiaty zbudowane są – jak u wszystkich lilaków - z wąskiej, rozszerzającej się ku górze rurki, zakończonej rozpostartymi drobnymi łatkami. Zebrane są w stożkowate wiechy kwiatostanów. Słodko pachną.

W sprzedaży możemy spotkać nie tylko formy krzewiaste, ale też szczepione na podkładce z lilaka pospolitego, dzięki czemu rośliny mają postać małego drzewka. Miejsce szczepienia znajduje się zwykle na wysokości od 1 do 1,8 m.

>>Przeczytaj też: Bzy lilaki – najciekawsze gatunki i odmiany bzów polecane do ogrodów

Lilak Meyera 'Palibin' – uprawa

Lilak Meyera 'Palibin' jest mało wymagający, ale najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Sadzony w cieniu słabo kwitnie. Preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. Jest mrozoodporny i dobrze znosi warunki miejskie.

Po kwitnieniu (w drugiej połowie czerwca) warto ściąć wszystkie przekwitłe kwiatostany i skrócić pędy – to sprawi, że krzew się ładnie zagęści, a w kolejnym sezonie obficie zakwitnie. Trzeba jednak pamiętać, że pąki kwiatowe zawiązuje już latem, lepiej więc nie ciąć pędów, niż zrobić to zbyt późno.

>>Przeczytaj też: Bez lilak – cięcie. Kiedy i jak ciąć krzewy bzów

Lilak Meyera 'Palibin' – zastosowanie

Krzew jest najbardziej dekoracyjny w okresie kwitnienia, gdy jest obsypany kiśćmi kwiatów. Ale także później jego zwarty pokrój i ciemnozielone liście sprawiają, że atrakcyjnie prezentuje się w ogrodzie. Sprawdza się w niskich żywopłotach (ciętych po kwitnieniu). Na rozległej przestrzeni sadzony jest w dużych grupach, a w małych ogrodach jako soliter lub w niewielkich grupach po kilka sztuk. Efektownie wygląda na wielogatunkowych rabatach. Może być też uprawiany na skalniakach oraz w pojemnikach.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy

Poznaj ciekawe odmiany bzu lilaka:


 

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.