Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kalina koreańska

Kalina koreańska

Róża ‘Persian Yellow’

Róża ‘Persian Yellow’

Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’

Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’ = ‘Bloace’

Berberys Thunberga 'Green Carpet'

Berberys Thunberga 'Green Carpet'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Ligustr pospolity

Ligustrum vulgare
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: nieregularny, krzaczasty
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ligustr pospolity należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). W stanie naturalnym występuje w prawie całej Europie, północno-zachodniej Afryce i na Kaukazie. W Polsce rodzimie występował w południowej części kraju, jednak jest od wielu lat powszechnie uprawiany na terenie całego państwa. Bardzo często dziczeje.

Ligustr pospolity

Ligustr pospolity to krzew liściasty o nieregularnym, szerokim pokroju z szarymi pędami. W zależności od odmiany może osiągać wysokość od 3 m do 5 m. Liście są ciemnozielone, błyszczące o jajowato-lancetowatym kształcie, krótkoogonkowe, całobrzegie. U niektórych odmian długość liści dochodzi nawet do 8 cm. Często przy łagodnych zimach szczytowe liście są zimozielone, czyli nie opadają na zimę (ligustr jest określany jako krzew półzimozielony).

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Ligustr pospolity kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty są drobne, rurkowate, pojedyncze, 4-płatkowe, o białozielonym kolorze. Zebrane w sztywne, gęste wiechowate kwiatostany, które dochodzą do 8 cm długości. Kwiaty są pachnące (zapach jest przyjemny, delikatny) i miododajne (przyciągają owady, zwłaszcza pszczoły). Owoce ligustru to trujące, jagodopodobne pestkowce, czarne, okrągłe i błyszczące, które dojrzewają w sierpniu i pozostają na roślinie do wiosny. W owocu jest od 1 do 4 nasion, ciemnobrązowych, jajowatego kształtu, o chropowatej powierzchni.

Odmiany ligustru

Do ciekawych odmian ligustru pospolitego należą:

  • ‘Pyramidale’  - odmiana o wzniesionych pędach, dorastająca do 3 m wysokości,
  • ‘Aureum’ - odmiana o żółtozielonych liściach,
  • ‘Chlorocarpum’ - o owocach zielonego koloru, silnie rosnąca,
  • ‘Atrovirens’ - odmiana zimozielona, o luźnym, wyprostowanym pokroju i liściach przebarwiających się na brązowo,
  • ‘Lodense’ - odmiana polecana do małych ogrodów, dorosły krzew osiąga do 70 cm wysokości.

Ligustr - warunki uprawy i pielęgnacja

Ligustr pospolity jest mało wymagający i odporny na wiele niekorzystnych czynników. Lubi środowisko słoneczne jak i półcieniste. Akceptuje każdy rodzaj gleby - ważne, aby była przepuszczalna i lekko wilgotna. Preferuje wapienny odczyn gleby. Dobrze radzi sobie w zimie i przy dużych zanieczyszczeniach powietrza.

Krzew dobrze znosi cięcie. Pierwsze przycinanie należy wykonać na przedwiośniu. Latem dobrze dokonać cięcia uzupełniającego. Przez cały rok powinno się krzew przycinać (od 2 do 4 razy w sezonie).

Ligustr rozmnaża się za pomocą nasion, sadzonek zielonych (pobierane na przełomie czerwca i lipca i ukorzeniane w mieszaninie piasku z torfem), jednak najczęściej przez sadzonki zdrewniałe (pobierane zimą, a wysadzane na wiosnę).

>>Przeczytaj też: Jak odmłodzić żywopłot z ligustru

Ligustr zastosowanie w ogrodzie

Ligustr to jeden z najpopularniejszych krzewów na żywopłoty formowane (choć także nieformowane). Doskonale znosi cięcie i formowanie, szybko się zagęszcza.

>>Przeczytaj też: Żywopłoty formowane. Rośliny na żywopłot formowany i cięcie żywopłotu

Ligustr to krzew odporny na niekorzystne warunki, znosi suszę, mróz. Jest też odporny na zanieczyszczenia powietrza, dlatego jest polecany do sadzenia w miastach. Ma bardzo małe wymagania glebowe. Dobrze rośnie także w miejscach skalistych i częściowo zacienionych.
Krzew ligustru można formować na bonsai. Roślina ma dobrze rozwinięty system korzeniowy, zmniejsza to erozje gleby i wykorzystuje się ją do sadzenia w miejscach hałd i na stromych skarpach.

Liście ligustru stosowane są w ziołolecznictwie. Napary z nich poprawiają odporność organizmu, zapobiegają chorobą serca, gardła i jamy ustnej. Giętkie pędy krzewu wykorzystywane są do tworzenia koszyków.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.