Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

lilak pospolity ROSE DE MOSCOU 'Minkarl'

Lilak pospolity ROSE DE MOSCOU 'Minkarl'

Aukuba japońska

Aukuba japońska

Berberys brodawkowaty

Berberys brodawkowaty

Magnolia Soulange'a 'Lennei'

Magnolia Soulange'a 'Lennei'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Leszczyna pospolita

Corylus avellana
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiona
Wysokość: do 5 m
Barwa liści/igieł: żółta, czerwona, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - III
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Leszczyna pospolita – opis

Leszczyna jest dużym krzewem liściastym, dorastającym do 5 m wysokości, jej gałęzie tworzą gęstą, wzniesioną koronę. Leszczyna kwitnie od lutego do marca. Owoce (orzechy) dojrzewają od września do października.

Leszczyna – cięcie i uprawa

Leszczyna wymaga gleb żyznych, rędzinowych, zasobnych w węglan wapnia. Kwiaty leszczyny nie są dekoracyjne. Cięcie leszczyny znoszą dobrze, ale nie jest ono wymagane. Leszczyna porażana jest przez choroby i szkodniki: mączniaka, mszyce, słonikowca, orzechowca.

Leszczyna zwyczajna –  polecane odmiany

'Contorta' – wolno rosnący krzew o dekoracyjnych, poskręcanych pędach, dorasta do 3 m. Ciekawa odmiana, niezwykle ozdobna. Pędy poskręcane w „korkociąg” Liście o zróżnicowanych kształtach, pozwijane i poskręcane. Kwitnie na przełomie lutego i marca, owocuje niezbyt obficie.  
'Aurea' – odmiana o  jaskrawych, żółtawych liściach. Z wiekiem stają się żółtozielone. Osiąga około 4 metrów wysokości. Roczny przyrost tej odmiany to około 20 cm. Tolerancyjna względem gleb, na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Wymagana dostatecznie wilgotna gleba. Tworzy ciekawy element kolorystyczny w każdym ogrodzie.
Leszczyna 'Red Majestic' – gęsty krzew, o dekoracyjnych, czerwonych, zwijanych liściach. Przyrost roczny podobnie co u Corylus avellana 'Contorta'. Pędy efektownie wyginają się w „korkociąg”, przed rozwojem liści. Odmiana tolerancyjna względem gleby. Wymaga stanowiska słonecznego do półcienistego.

Tekst: Agata Krzepińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.