Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tawuła nippońska

Tawuła nippońska

Leszczynowiec skąpokwiatowy

Leszczynowiec skąpokwiatowy

Krzyżownica mirtolistna

Krzyżownica mirtolistna

Tawlina jarzębolistna

Tawlina jarzębolistna

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Leszczyna południowa 'Purpurea'

Corylus maxima ‘Purpurea’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wyprostowany
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - III
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Leszczyna południowa 'Purpurea' to krzew liściasty o wyprostowanym pokroju, wysoki – dorasta do 3–5 m wysokości.
Liście są okrągłe, ciemnopurpurowe przez cały sezon, pokryte drobnymi włoskami. Ciemnopurpurowe zabarwienie mają także pędy i okrywy owoców.
Kwitnie w lutym–marcu, kwiaty – żółte bazie – pojawiają się przed pojawieniem się pierwszych liści. Jadalne owoce (orzechy laskowe) są całkowicie ukryte w rurkowato zrośniętej czerwonej okrywie, występują zwykle po dwa obok siebie.

W niewielkim zasięgu od krzewu roślina wytwarza odrośla korzeniowe, dzięki którym można ją łatwo rozmnażać. Starsze krzewy można odmładzać przycinając je tuż nad ziemią – szybko odrastają z pnia.

Leszczyna południowa 'Purpurea' ma stosunkowo małe wymagania glebowe, ale najlepiej rośnie na glebach żyznych, głębokich i dostatecznie wilgotnych. Stanowisko powinno być półcieniste bądź słoneczne, ale znosi także silne zacienienie. Jest wytrzymała na suszę.

Roślinę można sadzić pojedynczo lub w grupach. Ze względu na to, że jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, polecana jest do nasadzeń w miastach. Posadzona rzędowo tworzy gęste szpalery.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.