Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kufea hyzopolistna

Cuphea hyssopifolia
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: zwarty, krzewiasty
Wysokość: do 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: purpurowa, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kufea hyzopolistna to zimozielony półkrzew należący do rodziny krwawnicowatych (Lythraceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej. Roślina ma zwarty, krzewiasty pokrój. Dorasta do 60 cm wysokości. Posiada drobne, błyszczące, lancetowate liście. Sześciopłatkowe kwiaty wyrastają z kątów liści. Mają barwę białą, różową lub purpurową. Kufea kwitnie od czerwca aż do jesieni. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono.

Kufeę hyzopolistną powinno się sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Gatunek nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego w gruncie uprawia się go jedynie w najcieplejszych rejonach Polski. Nawet wtedy wymaga solidnych osłon. Efektywniejsza jest uprawa pojemnikowa – cenny okaz przed nadejściem przymrozków przenosi się do pomieszczenia. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne.
Kufea hyzopolistna uprawiana w donicy wymaga regularnego podlewania. Przesuszona szybko gubi kwiaty. Kilka razy w sezonie zaleca się ją dokarmić – odpowiednie są nawozy potasowo-fosforowe lub wieloskładnikowe. Nie można przesadzać z dawką i częstotliwością nawożenia - krzew jest wrażliwy na zasolenie podłoża. Wiosną warto skrócić pędy o połowę. To pobudzi krzewienie i zapewni bardziej kompaktowy pokrój.

Kufeę hyzopolistną ze względu na wrażliwość na mróz najlepiej traktować jako dekorację balkonów, tarasów i drzwi wejściowych do domu. Krzew z powodzeniem można komponować z bylinami oraz roślinami jednorocznymi. Pasuje do ogrodów różnego typu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.