Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dereń biały 'Spaethii'

Dereń biały 'Spaethii'

Pieris japoński 'Little Heath'

Pieris japoński 'Little Heath'

Żarnowiec

Żarnowiec

azalia japońska 'Katja'

Azalia japońska 'Katja'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Krzyżownica mirtolistna

Polygala myrtifolia
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Krzyżownica mirtolistna pochodzi z Afryki Południowej ale można ją spotkać  także w Nowej Zelandii i Kalifornii. Jest rośliną szybko rosnącą i pionierską, występującą między innymi na wydmach oraz skalistych wzgórzach. Ma pokrój rozpierzchłego krzewu z pniem głównym, z którego wyrastają liczne zdrewniałe gałęzie. Zimozielone drobne liście pokryte są woskowym nalotem, kształtem przypominają liście mirtu.

Cechą charakterystyczną krzyżownicy mirtolistnej są ciekawe i pełne egzotycznego uroku różowe, fioletowe lub białe kwiaty z małymi pędzelkami. Kwiaty o budowie motylkowej zebrane są w grona i wyrastają w kątach liści na wierzchołkach gałązek. Zachwycają wyjątkowo długo, gdyż zakwitają latem i utrzymują się do późnej jesieni. Po zapyleniu kwiaty przekształcają się w owalnego kształtu torebki posiadające oskrzydlenie. Krzyżownicę mirtolistną najlepiej rozmnaża się z nasion.

Krzyżownica mirtolistna posiada właściwości lecznicze, jest bakteriobójcza i działa przeciwgrzybicznie. W medycynie ludowej plemion afrykańskich jej korzenie oraz kwitnące gałązki używane są jako lek przeciwzapalny, ale także stosowana jest w leczeniu malarii, trądu czy ukąszeń węża.

Krzyżownica mirtolistna w naturalnym środowisku dorasta nawet do 6 m wysokości, jednak w chłodniejszym, europejskim klimacie jest to roślina szklarniowa, uprawiana w doniczkach i osiągająca wysokość do 2 m. Wymaga gleby przepuszczalnej i średnio bogatej w składniki mineralne oraz słonecznego stanowiska. Podlewać należy ją umiarkowanie i można przycinać, jeśli zachodzi taka potrzeba, aczkolwiek nie jest to konieczne. Jeżeli zdecydujemy się na ten zabieg, to wykonujemy go w listopadzie, po przekwitnięciu kwiatów.

Latem, gdy gdy temperatura nie jest niższa niż 10 st. C, krzyżownicę mirtolistną wystawia się w donicy na dwór do ogrodu, na taras czy balkon. W warunkach naturalnych krzyżownica rośnie na stanowiskach słonecznych i takie warunki też powinny być zapewnione gdy wystawimy ją na zewnątrz. Jeśli lato jest deszczowe należy przenieść roślinę w miejsce osłonięte od nadmiernego opadu deszczu, ale nadal pamiętać o dobrym nasłonecznieniu. Krzyżownicę można nawozić w okresie wzrostu (od kwietnia do sierpnia) nawozami do roślin kwitnących.
Zimą krzyżownicę przechowujemy w pomieszczeniu z dostępem do naturalnego światła. ziemię w doniczce utrzymujemy umiarkowanie wilgotną, a temperatura w pomieszczeniu nie powinna być wyższa niż 15 st. C. W ten sposób zapewnimy roślinie dobre warunki okresu spoczynku, co zaowocuje obfitym kwitnieniem w porze letniej.

Krzyżownica mirtolistna to oryginalna roślina, która pięknie udekoruje taras, balkon czy oranżerię domową, szczególnie jeśli przycinamy ją od dołu utrzymując ją w formie piennej. Interesującymi odmianami są ‘White Feathers’ o białych kwiatach, oraz ,Chapman Field’, która jest najbardziej mrozoodporna i znosi temperaturę do -5 st. C.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.