Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

lilak pospolity

Lilak pospolity

Tawuła szara 'Grefsheim'

Tawuła szara 'Grefsheim'

krzewuszka cudowna 'Verweig 3' (MINOR BLACK)

Krzewuszka cudowna 'Verweig 3' PBR (MINOR BLACK)

Wrzosiec krwisty 'Golden Starlet'

Wrzosiec krwisty 'Golden Starlet'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Krzewuszka ‘Styriaca’

Weigela ‘Styriaca’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 2,5 m
Barwa liści/igieł: czerwona, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Krzewuszka ‘Styriaca’ to krzew liściasty z rodziny przewiertnikowatych (Caprifoliaceae), odmiana mieszańcowa powstała najprawdopodobniej samorzutnie ze skrzyżowania różnych gatunków krzewuszek.
Krzewuszka ‘Styriaca’ rośnie dość szybko (przyrasta około 30 cm rocznie) i może dorastać do 2,5 m wysokości i podobnej średnicy. Tworzy rozłożyste, luźne krzewy, złożone z licznych, rozgałęzionych, sztywnych, wzniesionych pędów, czerwonawo nabiegłych na młodych, wiosennych przyrostach, potem zieleniejących, a z czasem drewniejących i pokrywających się szarą, gładką korą.
Liście, długości 4–6 cm, są krótkoogonkowe, pojedyncze, jajowate lub lancetowate o ostrych wierzchołkach, na pędach wyrastają naprzeciwlegle. Górna strona blaszek liściowych jest naga, lekko błyszcząca, zielona (młode, wiosenne liście mają początkowo barwę purpurową), spodnia – nieco jaśniejsza, matowa. Liście na zimę opadają.
Krzewuszka ‘Styriaca’ to roślina jednopienna. Kwiaty są dekoracyjne, okazałe, długości 2–3 cm, lejkowatego kształtu, o pięciu płatkach korony zrośniętych w długą rurkę. Pąki tuż przed rozwinięciem, jak też zewnętrzna strona rurki są czerwone, zaś płatki po rozkwitnięciu kwiatów mają barwę różową. Kwiaty ukazują się pojedynczo lub po kilka sztuk w kątach liści na młodych krótkopędach, wyrastających na zeszłorocznych pędach. Roślina zakwita w maju i kwitnie do czerwca, niekiedy może powtarzać kwitnienie jesienią, choć jest ono zdecydowanie mniej obfite. Krzewuszka jest rośliną owadopylną, jej kwiaty przyciągają pszczoły.
Krzewuszka ‘Styriaca’ doskonale znosi cięcie i strzyżenie. Corocznie, wczesną wiosną wycinamy u podstawy pędy przemarznięte, suche, chore i uszkodzone. Co kilka lat warto też wyciąć kilka najstarszych pędów, które zaczynają się ogołacać u podstawy. Dodatkowo, aby poprawić pokrój rośliny i zwiększyć obfitość kwitnienia, oraz jeśli rośliny prowadzimy w formie żywopłotu, należy przeprowadzić cięcie formujące, które wykonujemy latem, po kwitnieniu. Wtedy możemy skrócić wszystkie pędy o połowę, a jeśli roślina jest bardzo słabo rozgałęziona, nawet o 2/3 ich długości. Spowoduje to silne wypuszczanie młodych pędów z pąków śpiących, dzięki czemu roślina silnie się rozkrzewi, a w kolejnym roku będzie obficie kwitła.
Krzewuszka ‘Styriaca’ najlepiej rośnie i najobficiej kwitnie na słonecznych stanowiskach. Może też rosnąć w lekkim półcieniu, ale tam kwitnienie może być nieco słabsze. Nie jest szczególnie wymagająca i dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, pod warunkiem, że są dość żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, o odczynie zbliżonym do obojętnego. W pierwszym roku po posadzeniu, szczególnie na silnie nasłonecznionych rabatach, warto ją dodatkowo nawadniać, tak aby podłoże było lekko wilgotne. Sprzyja to wykształceniu głębokiego i silnego systemu korzeniowego. Również w szczególnie suche, słoneczne lata roślina może wymagać dodatkowego podlewania. Krzewuszkę warto także regularnie nawozić, szczególnie wiosną, tuż przed ruszeniem wegetacji. Roślina w polskich warunkach klimatycznych jest całkowicie mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 5b.
Krzewuszka ‘Styriaca’ może być sadzona pojedynczo lub w grupach, zarówno jednoodmianowych, jak i w połączeniu z innymi krzewuszkami, krzewami czy bylinami. Pięknie wygląda na rabatach oraz w formie naturalistycznych, nieformowanych żywopłotów.
Krzewuszka ‘Styriaca’ ze względu na swe mieszańcowe pochodzenie może być rozmnażana jedynie wegetatywnie, za pomocą dwuwęzłowych, zielnych lub półzdrewniałych sadzonek pędowych, pobieranych latem z niekwitnących pędów. Najłatwiej ukorzeniają się sadzonki zielne, sadzone do pojemników. Przy użyciu ukorzeniacza dla sadzonek zielnych i zamgławianiu po posadzeniu, można uzyskać nawet 100 proc. przyjęć. Można także ukorzeniać sadzonki zdrewniałe, bezpośrednio w gruncie, ale mogą one ukorzeniać się w mniejszym procencie.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.