Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Krzewuszka cudowna FRENCH LACE ‘Brigela’

Weigela Florida FRENCH LACE ‘Brigela’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzewiasty
Wysokość: do 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielono-żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Krzewuszka cudowna ‘Brigela’ to krzew liściasty z rodziny przewiertnikowatych (Caprifoliaceae). Rośnie dość szybko (przyrasta około 20 cm rocznie) i osiąga 1,5–2 m wysokości, przy średnicy około 1,5 m.

Krzew krzewuszka

Krzewuszka cudowna ‘Brigela’ tworzy rozłożyste, gęste krzewy, o regularnej koronie, złożone z licznych, rozgałęzionych, sztywnych, wzniesionych pędów o łukowato przewisających końcach, opatrzonych dwoma rzędami jasnych włosków.
Liście tej odmiany krzewuszki cudownej są krótkoogonkowe, pojedyncze, eliptyczne, krótko zaostrzone na wierzchołkach, ostro piłkowane na brzegach, 5–10 cm długości, ułożone na pędach naprzeciwlegle. Wierzchnia strona blaszek liściowych jest naga, matowa, zielona, z żółtawym, nieregularnym obrzeżeniem, spodnia – nieco jaśniejsza, matowa, gęsto owłosiona na nerwach. Liście utrzymują się na krzewie do późnej jesieni, a przy sprzyjającej, słonecznej pogodzie mogą przebarwiać się na pomarańczowo; na zimę opadają.

>>Przeczytaj też: Krzewuszka cudowna – uprawa. Gdzie sadzić i jak pielęgnować krzewuszkę


Krzewuszka cudowna ‘Brigela’ to roślina jednopienna. Kwiaty są bardzo dekoracyjne, okazałe, do 3 cm długości, intensywnie ciemnoróżowe do czerwonych, zebrane po 3–4 na bocznych i szczytowych krótkopędach, rozkwitają na zeszłorocznych pędach w czerwcu. Krzewuszka jest rośliną owadopylną, a jej kwiaty przyciągają pszczoły.

 

Krzewuszka cięcie

 


Krzewuszka cudowna ‘Brigela’ doskonale znosi cięcie i strzyżenie. Pierwszy raz tniemy rośliny wczesną wiosną, wycinając jedynie pędy przemarznięte, suche i chore. Jeśli roślinę prowadzimy jako żywopłot lub chcemy poprawić jej pokrój bądź ją zagęścić i zintensyfikować kwitnienie w kolejnych latach, rośliny wymagają cięcia formującego, które wykonuje się latem (najczęściej w lipcu), po kwitnieniu. Przycinamy wtedy wszystkie pędy o połowę lub do 1/3 ich wysokości.
Krzewuszka cudowna ‘Brigela’ najlepiej rośnie na słonecznych (tu najlepiej wybarwiają się liście, a roślina obficiej kwitnie) i półcienistych, lekko wilgotnych stanowiskach, na żyznych, przepuszczalnych glebach o odczynie obojętnym. W pierwszym roku po posadzeniu, szczególnie na silnie nasłonecznionych rabatach, wymaga regularnego, dodatkowego nawadniania, sprzyja to bowiem wykształceniu głębokiego i silnego systemu korzeniowego. Również w szczególnie suche, słoneczne lata roślina wymaga dodatkowego podlewania. Krzewuszkę trzeba także regularnie nawozić, szczególnie wiosną, tuż przed ruszeniem wegetacji. Roślina w polskich warunkach klimatycznych jest wystarczająco odporna na mróz, choć najlepiej zimuje w miejscach zacisznych, osłoniętych od silnych, wysuszających wiatrów. Strefa mrozoodporności 6a.

Krzewuszka cudowna ‘Brigela’ może być sadzona pojedynczo bądź w grupach, jako kolorowy akcent dekoracyjny i rozjaśniający na tle roślin o ciemniejszym ulistnieniu. Doskonale sprawdza się w postaci naturalistycznych, nieformowanych żywopłotów.

 

Krzewuszka rozmnażanie

 

Krzewuszka cudowna ‘Brigela’ można rozmnażać jedynie wegetatywnie, za pomocą sadzonek pędowych (półzdrewniałych lub zielnych). Najłatwiej ukorzeniają się dwuwęzłowe sadzonki zielne, pobierane i sadzone do pojemników w czerwcu. Przy użyciu ukorzeniacza dla sadzonek zielnych i zamgławiania po posadzeniu, można uzyskać nawet 100 proc. przyjęć. Można również ukorzeniać sadzonki zdrewniałe, bezpośrednio w gruncie, ale procent ich przyjęć nie jest tak duży i zależy od pogody oraz dobrego przezimowania roślin matecznych, z których są pobierane.

Poznaj inne krzewuszki:

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.