Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’

Weigela florida ‘Foliis Purpureis’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: brązowoczerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: ciemnoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Krzewuszka cudowna, z rodziny przewiertniowatych, to jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, jakie zakwitają wiosną w naszych ogrodach. W wyniku prac hodowlanych uzyskano kilka interesujących odmian tej rośliny, różniących się pokrojem i wysokością, a także kolorem liści i barwą kwiatów. Jedną z nich jest interesująca krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’. Cechą charakterystyczną tej odmiany są nieduże, owalne liście o brązowoczerwonym kolorze oraz intensywnie różowe kwiaty, pojawiające się na pędach późną wiosną (maj-czerwiec). Zwykle krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’ kwitnie bardzo obficie, jednak aby taki efekt utrzymał się przez wiele lat, warto ją regularnie przycinać (pędy skracamy o 1/3 długości tuż po kwitnieniu, gdyż pąki kwiatowe na następny rok tworzą się na roślinie latem).
Krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’ charakteryzuje się wzniesionym i dość kompaktowym pokrojem, osiąga 1-1,5 m wysokości oraz 1-1,3 m szerokości, dlatego znakomicie sprawdza się w niewielkich ogrodach. Krzewuszka ‘Foliis Purpureis’ nie jest rośliną trudną w uprawie i, o ile zapewni się jej odpowiednie warunki, nie sprawia większych kłopotów.
Krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’ najlepiej rośnie na stanowisku zacisznym i słonecznym, choć zniesie także delikatny półcień. Wymaga żyznych, próchniczych i stosunkowo wilgotnych gleb, nie lubi przesuszania podłoża ani zalewania korzeni. Podobnie jak większość krzewuszek cudownych, również ta odmiana nie jest w pełni mrozoodporna i w mroźne zimy może przemarzać. Uszkodzone pędy wycina się wiosną, po rozpoczęciu wegetacji.
Krzewuszkę cudowną ‘Foliis Purpureis’ rozmnaża się za pomocą sadzonek zielnych lub zdrewniałych, pobieranych z dorosłego krzewu.
Krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’ sprawdza się zarówno jako soliter jak i ozdobna grupa krzewów. Można ją również wykorzystać do tworzenia formowanego żywopłotu.


Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.