Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Irga szwedzka 'Coral Beauty'

Irga szwedzka 'Coral Beauty'

Perukowiec podolski

Perukowiec podolski

Żarnowiec

Żarnowiec

Kalmia szerokolistna

Kalmia szerokolistna

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kolcowój chiński

Lycium chinense
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, silnie rozgałęziony
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kolcowój chiński pochodzi z Azji, w stanie naturalnym rośnie w Chinach, Tajwanie, Japonii, Korei oraz Mongolii, czyli głównie w klimacie umiarkowanym. W Polsce jest rośliną coraz częściej uprawianą. Na całym świecie popularność zdobyły nasiona kolcowoju, zwane owocami goji. Roślina należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae).

Kolcowój chiński - opis

Kolcowój chiński to krzew o wzniesionym, silnie rozgałęziony pokroju i zwisających łukowato pędach. Osiąga od 1 do 2 m wysokości (w naszym klimacie przeważnie dorasta do 1,5 m). Rośnie szybko, w drugim roku po posadzeniu już widać znaczny wzrost rośliny. Liście są niewielkie, równowąsko-lancetowate, pojawiają się na pędzie pojedynczo lub w skupiskach (po 2-5 szt.). Kolcowój ma kolce. Okres kwitnienia rośliny może rozpocząć się już w maju i trwać aż do sierpnia - wszystko zależy od warunków uprawowych i pogodowych. Kwiaty są bardzo dekoracyjne: nieduże, dzwonkowate, fioletoworóżowe. Równie wysoką wartość ozdobną, a także zdrowotną, mają owoce, zwane jagodami goji. Są one podłużne, pomarańczowe lub jasnoczerwone. Zawierają wiele cennych substancji, m.in. witaminy C, B1, B2, beta karoten, przeciwutleniacze. Owoce dojrzewają w październiku. Podczas zbioru nie należy ich zrywać z krzewu, a jedynie delikatnie strącać.

>>Przeczytaj też: Jagody Goji: właściwości

Kolcowój chiński - warunki uprawy

Kolcowój chiński preferuje miejsca słoneczne, ewentualnie półcieniste (jednak przy takiej wystawie tworzy mniej kwiatów, a co za tym idzie - mniej owoców). Krzew dobrze rośnie w podłożu średnio żyznym, umiarkowanie wilgotnym, piaszczystym lub gliniasto-piaszczystym, o dobrej cyrkulacji powietrza. Kolcowój jest odporny na niskie temperatury, dobrze znosi krótkotrwałą suszę, ale źle działa na niego duża zawartość soli w podłożu. Idealnie nadaje się do miejskiego klimatu, nie są mu straszne zanieczyszczenia powietrza.

Kolcowój chiński - pielęgnacja

Dość istotne jest cięcie krzewu kolcowoju w pierwszym i w drugim roku po posadzeniu - nie bójmy się tego zabiegu. Dzięki niemu roślina lepiej będzie się krzewiła. W późniejszych latach uprawy ciąć należy wyłącznie po zbiorze owoców. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz odchwaszczaniu rośliny.
Kolcowój nie wymaga nawożenia mineralnego. Jeśli oprócz walorów dekoracyjnych chcemy wykorzystać jego walory smakowo-lecznicze, lepiej zastosujmy nawożenie organiczne. Krzew rozmnaża się przez wysiew nasion.

Kolcowój chiński - zastosowanie

Owoce kolcowoju chińskiego popularne są w wielu krajach i często wykorzystywane w gastronomii czy ziołolecznictwie. Jednak kolcowój ma również duże zastosowanie ozdobne. Nadaje się na żywopłoty, warto sadzić go w miejscach widocznych i często odwiedzanych przez ludzi. Coraz chętnie wybierany jest do ogrodów prywatnych, ale można go spotkać również w zieleni miejskiej. Z racji swojej dużej ozdobności lepiej prezentuje się z roślinami o kolorach mniej pstrokatych.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.