Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kolcowój chiński

Lycium chinense
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, silnie rozgałęziony
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kolcowój chiński pochodzi z Azji, w stanie naturalnym rośnie w Chinach, Tajwanie, Japonii, Korei oraz Mongolii, czyli głównie w klimacie umiarkowanym. W Polsce jest rośliną coraz częściej uprawianą. Na całym świecie popularność zdobyły nasiona kolcowoju, zwane owocami goji. Roślina należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae).

Kolcowój chiński - opis

Kolcowój chiński to krzew o wzniesionym, silnie rozgałęziony pokroju i zwisających łukowato pędach. Osiąga od 1 do 2 m wysokości (w naszym klimacie przeważnie dorasta do 1,5 m). Rośnie szybko, w drugim roku po posadzeniu już widać znaczny wzrost rośliny. Liście są niewielkie, równowąsko-lancetowate, pojawiają się na pędzie pojedynczo lub w skupiskach (po 2-5 szt.). Kolcowój ma kolce. Okres kwitnienia rośliny może rozpocząć się już w maju i trwać aż do sierpnia - wszystko zależy od warunków uprawowych i pogodowych. Kwiaty są bardzo dekoracyjne: nieduże, dzwonkowate, fioletoworóżowe. Równie wysoką wartość ozdobną, a także zdrowotną, mają owoce, zwane jagodami goji. Są one podłużne, pomarańczowe lub jasnoczerwone. Zawierają wiele cennych substancji, m.in. witaminy C, B1, B2, beta karoten, przeciwutleniacze. Owoce dojrzewają w październiku. Podczas zbioru nie należy ich zrywać z krzewu, a jedynie delikatnie strącać.

>>Przeczytaj też: Jagody Goji: właściwości

Kolcowój chiński - warunki uprawy

Kolcowój chiński preferuje miejsca słoneczne, ewentualnie półcieniste (jednak przy takiej wystawie tworzy mniej kwiatów, a co za tym idzie - mniej owoców). Krzew dobrze rośnie w podłożu średnio żyznym, umiarkowanie wilgotnym, piaszczystym lub gliniasto-piaszczystym, o dobrej cyrkulacji powietrza. Kolcowój jest odporny na niskie temperatury, dobrze znosi krótkotrwałą suszę, ale źle działa na niego duża zawartość soli w podłożu. Idealnie nadaje się do miejskiego klimatu, nie są mu straszne zanieczyszczenia powietrza.

Kolcowój chiński - pielęgnacja

Dość istotne jest cięcie krzewu kolcowoju w pierwszym i w drugim roku po posadzeniu - nie bójmy się tego zabiegu. Dzięki niemu roślina lepiej będzie się krzewiła. W późniejszych latach uprawy ciąć należy wyłącznie po zbiorze owoców. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz odchwaszczaniu rośliny.
Kolcowój nie wymaga nawożenia mineralnego. Jeśli oprócz walorów dekoracyjnych chcemy wykorzystać jego walory smakowo-lecznicze, lepiej zastosujmy nawożenie organiczne. Krzew rozmnaża się przez wysiew nasion.

Kolcowój chiński - zastosowanie

Owoce kolcowoju chińskiego popularne są w wielu krajach i często wykorzystywane w gastronomii czy ziołolecznictwie. Jednak kolcowój ma również duże zastosowanie ozdobne. Nadaje się na żywopłoty, warto sadzić go w miejscach widocznych i często odwiedzanych przez ludzi. Coraz chętnie wybierany jest do ogrodów prywatnych, ale można go spotkać również w zieleni miejskiej. Z racji swojej dużej ozdobności lepiej prezentuje się z roślinami o kolorach mniej pstrokatych.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.