Kłokoczka południowa - Staphylea pinnata

2020-07-16 15:49

Kłokoczka południowa pochodzi ze środkowej i południowej Europy oraz Azji Mniejszej. Występuje naturalnie w południowo-wschodniej Polsce. Dodatkowo jest uprawiana jest jako krzew ozdobny. Inna nazwa to krzew różany. Należy do rodziny kłokoczkowatych (Staphyleaceae).

Spis treści

  1. Kłokoczka południowa - opis
  2. Kłokoczka południowa - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Kłokoczka południowa - zastosowanie

Kłokoczka południowa - opis

Kłokoczka południowa to duży krzew, podobny do leszczyny. Ma wzniesiony pokrój. Osiąga do 4 m wysokości i do 3 m szerokości. Pędy są sztywne, roczne lekko owłosione. Liście są złożone, zielone (dolna strona liścia sinozielona), wąsko jajowate, mają delikatne piłkowanie na brzegach blaszki liściowej. Mogą mieć małe, nitkowate przylistki. Okres kwitnienia kłokoczki trwa od maja do czerwca. Kwiaty, najczęściej białe, rzadziej różowe, zebrane są w zwisające grona. Są obupłciowe, wydzielają bardzo przyjemny zapach. Latem pojawiają się owoce - dekoracyjne, rozdęte torebki, najczęściej kuliste i sercowate, początkowo jasnozielone, później przebarwiają się na kolor brunatny. Wewnątrz torebki znajdują się lśniące, twarde nasiona w kolorze jasnobrązowym .Roślina jest silnie miododajna, bardzo chętnie odwiedzają ją motyle i pszczoły.

Kłokoczka południowa - warunki uprawy i pielęgnacja

Kłokoczka południowa nie wymaga dużo pielęgnacji, jest bardzo łatwa w uprawie. Roślina dobrze czuje się w miejscach słonecznych i półcienistych. W cienistych również radzi sobie dość dobrze, ale zdecydowanie słabiej kwitnie. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i osłonięte od wiatru oraz dość wilgotne. Roślina zdecydowanie źle znosi suszę oraz niskie temperatury, za to odporna jest na zanieczyszczenia powietrza. Na zimę kłokoczkę warto okryć, zwłaszcza młode okazy. Bardzo dobrze wpływa na nią wzmacnianie nawozem azotowym, ale tylko na początku okresu wegetacyjnego. Kłokoczka południowa dobrze znosi cięcie i można ją formować w jaki kształt tylko chcemy, zabieg najlepiej przeprowadzać wiosną. Krzew rozmnaża się w sposób generatywny - przez nasiona.

Kłokoczka południowa - zastosowanie

Kłokoczka południowa idealnie sprawdza się jako soliter, ale równie dobrze wygląda w grupie. Z tego względu, że można ją formować, sprawdzi się zarówno w małym, jak i dużym ogrodzie. Kiedyś roślina była wykorzystywana do produkcji drobnych domowych sprzętów,a nasiona wykorzystywano do produkcji różańców.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość do 4 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony