Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dziurawiec bezwonny

Dziurawiec bezwonny

Pięciornik Tonga

Pięciornik Tonga

Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’

Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’ = ‘Bloace’

Azalia wielkokwiatowa

Azalia wielkokwiatowa

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Karagana syberyjska

Caragana arborescens
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzewiasty
Wysokość: 5 m - 6 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Karagana syberyjska, zwana również grochodrzewem syberyjskim lub żółtą akacją, to bardzo ciekawy i mało wymagający krzew ozdobny z rodziny bobowatych. Roślina pochodzi z obszarów leżących na terenie Azji (Syberii i Mandżurii), dlatego jest odporna na niską temperaturę i doskonale nadaje się do uprawy w naszym klimacie.

Karagana syberyjska - opis

Największą ozdobą karagany syberyjskiej są żółte kwiaty oraz pierzaste liście, do złudzenia przypominające kwiaty i liście popularnej robinii akacjowej (mylnie nazywanej akacją). Krzew dorasta do 5-6 m wysokości i tworzy luźną koronę, złożoną z licznych, wyprostowanych i sztywnych pędów, gęsto pokrytych zielonymi liśćmi. U podstawy liści znajdują się niewielkie i dość cienkie, ale bardzo ostre kolce, dlatego z rośliną należy obchodzić się ostrożnie.
Karagana syberyjska zakwita wiosną. Małe, miododajne, intensywnie żółte kwiaty, zebrane są po kilka w luźne pęczki. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w strączkowate owocostany, które po dojrzeniu wysychają, skręcają się i pękają, energicznie wyrzucając nasiona. Ponieważ młode strąki nasienne są jadalne i po ugotowaniu mogą być spożywane w postaci jarzynki, karaganę można traktować nie tylko jako ogrodowy krzew ozdobny, ale także roślinę użytkową.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy

Karagana syberyjska - wymagania

Karagana syberyjska jest rośliną bardzo tolerancyjną i mało wymagającą, dlatego nadaje się do uprawy niemal w każdym ogrodzie. Najlepiej czuje się na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych oraz na stanowiskach słonecznych, ale urośnie także w półcieniu i na suchym, jałowym podłożu (nie toleruje jedynie gleb ciężkich i mokrych). Dobrze znosi również niską temperaturę, przejściową suszę, zanieczyszczone, miejskie powietrze i lekkie zasolenie podłoża. Jest też odporna na choroby i szkodniki. Doskonale nadaje się do przycinania.

>>Przeczytaj też: Problem z karaganą

Karaganę syberyjską rozmnaża się głównie za pomocą nasion (zachowują zdolność kiełkowania przez około 3 lata), ale młode rośliny można też uzyskać przez ukorzenianie sadzonek zielnych, pobieranych wczesnym latem (w lipcu).

 

Karagana syberyjska - odmiany

Karagana syberyjska to doskonały krzew żywopłotowy, dobrze znoszący cięcie i formowanie. Jej odmiany ozdobne, np. 'Pendula', 'Walker', 'Lorbergii', mogą być także wykorzystywane w kompozycjach rabatowych lub sadzone jako soliter na tle ściany, trawnika lub ogrodzenia.

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.