Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Żylistek szorstki 'Candidissima'

Żylistek szorstki 'Candidissima'

Kiścień wawrzynowy 'Zeblid'

Kiścień wawrzynowy 'Zeblid'

róza rdzawa

Róża rdzawa = R. szkocka

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Kalina sztywnolistna

Viburnum rhytidophyllum
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białokremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

  • Kalina sztywnolistna
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
  • Kalina sztywnolistna
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
Opis:

Kalina sztywnolistna to duży, rozłożysty krzew, dorastający zwykle do 3-4 m wysokości i podobnej szerokości. Z tego względu nadaje się więc do sadzenia głównie w dużych ogrodach lub parkach krajobrazowych.
Kalina sztywnolistna
ma sztywne, wyprostowane gałęzie, które w młodym wieku pokrywa białawy meszek oraz duże, grube, zielone liście o wydłużonym, lancetowatym kształcie. Liście kaliny sztywnolistnej z wierzchu są błyszczące i mają wyraźnie zaznaczone unerwienie, natomiast od spodu pokrywa je gęsty, brązowy kutner.
Kalina sztywnolistna jest krzewem zimozielonym, a więc zachowuje liście przez cały rok. Mimo to nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego najlepiej sadzić ją w cieplejszych rejonach kraju lub okrywać na okres zimy.
Kalina sztywnolistna zakwita późną wiosną (w maju-czerwcu). Jej białokremowe kwiaty zebrane są w płaskie baldachy. Pręciki każdego kwiatu wystają ponad kielich, dlatego cały kwiatostan nabiera oryginalnego, puszystego wyglądu. Po przekwitnieniu kwiatów, na pędach zawiązują się okrągłe, początkowo czerwone, następnie czarne owoce zebrane w baldachogrona. Jagody dojrzewają nieregularnie na przełomie sierpnia i września, dlatego w jednym gronie mogą być owoce o różnym ubarwieniu, co wygląda bardzo interesująco.
Kalina sztywnolistna wymaga stanowiska ciepłego i osłoniętego od wiatru oraz żyznej, świeżej, próchniczej, stale lekko wilgotnej gleby. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscu słonecznym, ale w półcieniu oraz w cieniu również sobie poradzi (kwitnienie będzie jednak słabsze). Kalinę sztywnolistną można rozmnażać przy pomocy odkładów lub przez nasiona (wymagają stratyfikacji). Cięcie krzewów nie jest wskazane, gdyż osłabia kwitnienie, jednak w razie potrzeby można je wykonać wczesnym latem, po przekwitnieniu kwiatów.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.