Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pięknotka Bodiniera 'Giralda'

Pięknotka Bodiniera 'Giralda'

Forsycja pośrednia 'Spectabilis'

Forsycja pośrednia 'Spectabilis'

berberys Thunberga 'Admiration'

Berberys Thunberga 'Admiration'PBR

Enkiant dzwonkowaty

Enkiant dzwonkowaty

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Kalina sztywnolistna

Viburnum rhytidophyllum
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białokremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Kalina sztywnolistna – opis

Viburnum rhytidophyllum to duży, rozłożysty krzew, dorastający zwykle do 3-4 m wysokości i podobnej szerokości. Z tego względu nadaje się więc do sadzenia głównie w dużych ogrodach lub parkach krajobrazowych. Kalina sztywnolistna ma sztywne, wyprostowane gałęzie, które w młodym wieku pokrywa białawy meszek oraz duże, grube, zielone liście o wydłużonym, lancetowatym kształcie. Liść kaliny sztywnolistnej z wierzchu jest błyszczący i ma wyraźnie zaznaczone unerwienie, natomiast od spodu pokrywa go gęsty, brązowy kutner.
Kalina sztywnolistna jest krzewem zimozielonym, a więc zachowuje liście przez cały rok. Mimo to nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego najlepiej sadzić ją w cieplejszych rejonach kraju lub okrywać na okres zimy.

Kalina zimozielona – krzew ozdobny

Kalina sztywnolistna zakwita późną wiosną (w maju-czerwcu). Jej białokremowe kwiaty zebrane są w płaskie baldachy. Pręciki każdego kwiatu wystają ponad kielich, dlatego cały kwiatostan nabiera oryginalnego, puszystego wyglądu. Po przekwitnieniu kwiatów, na pędach zawiązują się okrągłe, początkowo czerwone, następnie czarne owoce zebrane w baldachogrona. Jagody dojrzewają nieregularnie na przełomie sierpnia i września, dlatego w jednym gronie mogą być owoce o różnym ubarwieniu, co wygląda bardzo interesująco.

Viburnum rhytidophyllum – uprawa

Kalina sztywnolistna wymaga stanowiska ciepłego i osłoniętego od wiatru oraz żyznej, świeżej, próchniczej, stale lekko wilgotnej gleby. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscu słonecznym, ale w półcieniu oraz w cieniu również sobie poradzi (kwitnienie będzie jednak słabsze). Kalinę sztywnolistną można rozmnażać przy pomocy odkładów lub przez nasiona (wymagają stratyfikacji).

 

>>Przeczytaj też: Kaliny – popularne gatunki do ogrodu. Wymagania i uprawa kaliny

 

Kalina cięcie

Cięcie kaliny nie jest wskazane, gdyż osłabia kwitnienie, jednak w razie potrzeby można je wykonać wczesnym latem, po przekwitnieniu kwiatów.

 

Poznaj inne gatunki kalin:

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.