Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pięknotka japońska

Pięknotka japońska

Róża ‘Persian Yellow’

Róża ‘Persian Yellow’

Migdałowiec karłowaty

Migdałowiec karłowaty

Hortensja bukietowa 'Polar Bear'

Hortensja bukietowa 'Polar Bear' PBR

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Kalina japońska 'Mariesii'

Viburnum plicatum 'Mariesii'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 1,5 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Krzew o rozłożystej koronie z piętrowo, prawie poziomo rozpostartymi gałęziami, zwykle jest szerszy niż wyższy. Ponieważ z natury ma bardzo malowniczy pokrój, nie trzeba go przycinać. Występuje w Japonii i Chinach. Jajowate liście przybierają jesienią oryginalną czerwonopurpurową barwę. Późną wiosną rozwijają się białe kwiaty zebrane w duże płaskie kwiatostany. Są gęsto ułożone wzdłuż gałęzi. Pod koniec lata dojrzewają drobne owoce, początkowo czerwone, później granatowe.

Kalina japońska powinna rosnąć w żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej glebie. Nie lubi suszy. Ponieważ może przemarzać w surowe zimy, należy ją sadzić w zacisznych i ciepłych, osłoniętych od mroźnych wiatrów miejscach. Ze względu na piękny pokrój oraz efektowne kwiaty, a jesienią także liście, warto dla niej przeznaczyć reprezentacyjną część ogrodu. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.