Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

róża pnąca

Róża pnąca (róża czepna)

Tawuła wierzbolistna

Tawuła wierzbolistna

Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko

Irga wczesna ‘Boer’

Irga wczesna ‘Boer’

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Jaśminowiec wonny 'Variegatus'

Philadelphus coronarius 'Variegatus'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, krzaczasty
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielono-biała, pstra
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowobiała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jaśminowiec wonny 'Variegatus' to gęsty, zwarty, sztywno wyprostowany krzew liściasty (u starszych egzemplarzy zewnętrzne gałęzie rozkładają się i obwisają). Dorasta do 1-2 m wysokości. Liście są jajowate, ostro zakończone i drobno ząbkowane, ciemnozielone z białokremowym, nieregularnym marginesem (zdarzają się liście całkowicie białe).
Jaśminowiec wonny 'Variegatus' kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są kremowobiałe, pojedyncze, o średnicy 3,5 cm, ładnie pachnące, skupione po 5-9.
Jaśminowiec wonny 'Variegatus' najlepiej rośnie na słonecznym lub półcienistym stanowisku, na glebach gliniastych, przepuszczalnych, wapiennych lub obojętnych. Roślina jest wytrzymała na suszę, warunki miejskie i zanieczyszczenia przemysłowe. Dobrze znosi przesadzanie i cięcie (szybko po nim odrasta). Można go sadzić zarówno pojedynczo, jak i w grupach w ogrodach przydomowych, parkach, zieleni miejskiej. Nadaje się na żywopłoty formowane oraz swobodne szpalery.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.