Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Hortensja ogrodowa 'Bouquet Rose'

Hortensja ogrodowa 'Bouquet Rose'

Aukuba japońska

Aukuba japońska

hortensja bukietowa 'Wim's Red'

Hortensja bukietowa 'Wim's Red'

Rokitnik zwyczajny ‘Hikul’

Rokitnik zwyczajny ‘Hikul’

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jaśminowiec wonny

Philadelphus coronarius
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: przewieszający
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jaśminowiec wonny występuje od Włoch po Kaukaz. Od czasów starożytnych był uprawiany ze względu na pachnące kwiaty. Teraz najprawdopodobniej typu już nie spotkamy, a mamy do czynienia z różnymi mieszańcami. Wszystkie dobrze znoszą warunki miejskie.

Jaśminowiec wonny - opis

Jaśminowiec wonny jest dużym krzewem o długich, przewisających pędach. Mają one specyficzną budowę: po rozcięciu widać wewnątrz biały gąbczasty rdzeń. Na starszych pędach kora łuszczy się wąskimi pasmami. Kwiaty są białe, zebrane po pięć-dziewięć w niewielkie płaskie kwiatostany. Rozwijają się późną wiosną i pięknie słodko pachną.

Jaśminowiec wonny - uprawa

Jaśminowiec wonny najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Znosi też cień, ale im mniej światła, tym słabiej kwitnie. Ma małe wymagania glebowe i przeciętne wilgotnościowe, jednak najlepiej, gdy podłoże jest przepuszczalne i lekko alkaliczne (pH 8,0). Podczas długotrwałej suszy jego liście więdną, jest też wtedy łatwiej atakowany przez mszyce.

Rozrasta się przez rozłogi i tworzy szerokie skupiny, więc w mniejszych ogrodach może stwarzać problemy.

Krzew jest mrozoodporny, a jeśli się zdarzy, że podczas długotrwałych mrozów pędy ulegną uszkodzeniu, wiosną łatwo odbiją u podstawy. Dobrze znosi cięcie, które należy wykonywać po kwitnieniu. Rozmnaża się go przez sadzonki zdrewniałe lub z zielonych pędów, a także przez odrosty. Nawet duże krzewy łatwo się przesadza.

>>Przeczytaj też: Jaśminowiec wonny: cięcie. Kiedy i jak przycinać jaśminowiec

Jaśminowiec wonny – zastosowanie

Jaśminowiec jest świetnym krzewem do ogrodów naturalistycznych. Najlepiej sadzić go pojedynczo – wtedy rozrasta się swobodnie, co pozwala docenić jego pokrój. Dobrze też czuje się w skupinie, czyli sadzony w grupach po kilka. Nadaje się na nieformowane żywopłoty, choć można też ciąć go, nadając wymagany kształt. Trzeba tylko pamiętać, że pozbawimy go większości kwiatostanów (pewna ilość uniknie cięcia i rozwinie się wewnątrz krzewów).

Jaśminowiec wonny - odmiany

Interesujące odmiany jaśminowca wonnego:

  • 'Aureus' o żółtych liściach,
  • 'Duplex' dorastająca jedynie do 100 cm wysokości,
  • 'Snowbelle' o dużych gronach złożonych z pełnych pachnących kwiatów,
  • ‘Innocence’ o plamistych zielono-żółtych liściach i pachnących kwiatach,
  • 'Variegatus' o liściach biało obrzeżonych.
Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.