Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Hortensja omszona

Hortensja omszona = Hortensja kosmata

Kalina Davida

Kalina Dawida

Trzmielina Fortune'a

Trzmielina Fortune'a

berberys Thunberga 'Red Carpet'

Berberys Thunberga 'Red Carpet'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Jaśminowiec Lewisa

Philadelphus lewisii
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kulisty, rozłożysty
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jaśminowiec Lewisa został odkryty w Kanadzie. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae).

>>Przeczytaj też: Jaśminowce - gatunki jaśminowców do ogrodu. Jak pielęgnować jaśminowce

Jaśminowiec Lewisa - opis

Jaśminowiec Lewisa to krzew liściasty o okrągłym, wzniesionym i lekko rozłożystym pokroju. Dorasta do 2,5 m wysokości. Pędy są sztywne, u dorosłych egzemplarzy zewnętrzne pędy mają tendencję do delikatnego przewieszania się. ciemnozielone liście mają eliptyczny kształt, są ostro zakończone. Okres kwitnienia, podobnie jak innych jaśminowców, przypada na czerwiec oraz lipiec. Kwiaty mają cztery białe płatki i złotożółte pylniki, są średniej wielkości, wydzielają delikatny przyjemny zapach (jest on intensywniejszy w ciepłe, słoneczne dni). Przeważnie ułożone są na pędach w skupiskach po 3-4 sztuki.  
Jaśminowiec Lewisa jest gatunkiem miododajnym, chętnie odwiedzanym przez owady.

Jaśminowiec Lewisa - warunki uprawy

Jaśminowiec Lewisa nadaje się na miejsca słoneczne lub półcieniste. W tych zupełnie zacienionych, może wydawać mniej kwiatów. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przewiewne, o odczynie od obojętnego po lekko zasadowe. Najlepsza jest gleba przepuszczalna, ale i w gliniastej roślina radzi sobie dobrze. Jest wytrzymała na suszę oraz mrozy.

Jaśminowiec Lewisa - pielęgnacja

Raz na jakiś czas warto dokonać cięcia jaśminowca, usuwając pędy starsze i uszkodzone, a także zaburzające kształt krzewu. Jednak takie cięcie wykonuje się raz na kilka lat. Jaśminowiec szybko regeneruje się po takim zabiegu. Nie jest wrażliwy na przesadzanie. Rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe. Szybko się przyjmuje, dlatego dość łatwo można uzyskać potomne okazy.

Jaśminowiec Lewisa - zastosowanie

Jaśminowiec Lewisa bardzo dobrze wygląda w przydomowych ogródkach, a także w parkach i w zieleni miejskiej. Dobrze sprawdza się również w żywopłotach. Nadaje ogrodom naturalistyczny charakter. Szybko rośnie i z powodzeniem można go wykorzystać do zasłaniania mało atrakcyjnych miejsc w ogrodzie.

>> Poznaj także:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.