Jaśminowiec Lewisa - Philadelphus lewisii

2020-07-16 15:51

Jaśminowiec Lewisa został odkryty w Kanadzie. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae).

Jaśminowiec Lewisa
Autor: www.gettyimages.com Jaśminowiec Lewisa

Spis treści

  1. Jaśminowiec Lewisa - opis
  2. Jaśminowiec Lewisa - warunki uprawy
  3. Jaśminowiec Lewisa - pielęgnacja
  4. Jaśminowiec Lewisa - zastosowanie

Jaśminowiec Lewisa - opis

Jaśminowiec Lewisa to krzew liściasty o okrągłym, wzniesionym i lekko rozłożystym pokroju. Dorasta do 2,5 m wysokości. Pędy są sztywne, u dorosłych egzemplarzy zewnętrzne pędy mają tendencję do delikatnego przewieszania się. ciemnozielone liście mają eliptyczny kształt, są ostro zakończone. Okres kwitnienia, podobnie jak innych jaśminowców, przypada na czerwiec oraz lipiec. Kwiaty mają cztery białe płatki i złotożółte pylniki, są średniej wielkości, wydzielają delikatny przyjemny zapach (jest on intensywniejszy w ciepłe, słoneczne dni). Przeważnie ułożone są na pędach w skupiskach po 3-4 sztuki.  Jaśminowiec Lewisa jest gatunkiem miododajnym, chętnie odwiedzanym przez owady.

Jaśminowiec Lewisa - warunki uprawy

Jaśminowiec Lewisa nadaje się na miejsca słoneczne lub półcieniste. W tych zupełnie zacienionych, może wydawać mniej kwiatów. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przewiewne, o odczynie od obojętnego po lekko zasadowe. Najlepsza jest gleba przepuszczalna, ale i w gliniastej roślina radzi sobie dobrze. Jest wytrzymała na suszę oraz mrozy.

Jaśminowiec Lewisa - pielęgnacja

Raz na jakiś czas warto dokonać cięcia jaśminowca, usuwając pędy starsze i uszkodzone, a także zaburzające kształt krzewu. Jednak takie cięcie wykonuje się raz na kilka lat. Jaśminowiec szybko regeneruje się po takim zabiegu. Nie jest wrażliwy na przesadzanie. Rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe. Szybko się przyjmuje, dlatego dość łatwo można uzyskać potomne okazy.

Jaśminowiec Lewisa - zastosowanie

Jaśminowiec Lewisa bardzo dobrze wygląda w przydomowych ogródkach, a także w parkach i w zieleni miejskiej. Dobrze sprawdza się również w żywopłotach. Nadaje ogrodom naturalistyczny charakter. Szybko rośnie i z powodzeniem można go wykorzystać do zasłaniania mało atrakcyjnych miejsc w ogrodzie.

>> Poznaj także:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1,5 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Pokrój kulisty