Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dereń biały

Dereń biały

Czojsia trójlistkowa

Czojsia trójlistkowa

Perowskia łobodolistna

Perowskia łobodolistna

Jaśminowiec wonny 'Variegatus'

Jaśminowiec wonny 'Variegatus'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Jaśminowiec drobnolistny

Philadelphus microphyllus
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, krzaczasty
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jaśminowiec drobnolistny - zasięgiem obejmuje Europę (konkretniej Austrię, Włochy), ale także można go spotkać w Azji. W Polsce znany jest jako ozdobna roślina uprawna. Należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeacea).

Jaśminowiec drobnolistny - opis

Jaśminowiec drobnolistny ma rozłożysty, krzaczasty pokrój - dorosłe egzemplarze tworzą ładną, gęstą bryłę. Najczęściej dorasta do 3-4 m wysokości. Ma dość sztywne pędy, które silnie pną się ku górze. Ciemnozielone liście, owalne, piłkowane liście są szorstkie w dotyku. Okres kwitnienia jaśminowca drobnolistnego przypada od maja do czerwca. Roślina w tym okresie obsypana jest dużą liczbą pięknie pachnących, białych kwiatów, które są chętnie odwiedzane przez owady (są silnie miododajne).

Jaśminowiec drobnolistny - warunki uprawy i pielęgnacja

Jaśminowiec drobnolistny najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub półcienistych. Im więcej słońca, tym obfitsze kwitnienie. Podłoże powinno być żyzne, dość zwięzłe, choć nawet na gorszej jakości glebach roślina radzi sobie dobrze. Pamiętajmy o umiarkowanej wilgotności podłoża, zwłaszcza w okresach suszy. Jaśminowiec dość dobrze znosi spadki temperatury poniżej zera.
Roślina bardzo dobrze reaguje na cięcie. Wskazane jest coroczne przycinanie pędów o 1/3 długości, odmładza to jaśminowiec i zwiększa jego kwitnienie w kolejnym roku.
Jaśminowiec drobnolistny rozmnaża się generatywnie przez wysiew nasion, które muszą być wcześniej poddane zabiegowi stratyfikacji. Krzew można też rozmnażać wegetatywnie przez sadzonki półzdrewniałe pobierane w lipcu lub przez sadzonki zdrewniałe pobierane w grudniu, a także przez odkłady.

Jaśminowiec drobnolistny - zastosowanie

Jaśminowiec drobnolistny to krzew polecany zarówno do ogrodów prywatnych, jak i zieleni miejskiej. Może być ciekawą propozycją na żywopłot, jednak równie efektownie wygląda jako pojedynczy okaz w ogrodzie, nadając mu lekkości i naturalnego wyglądu. Z racji tego, że kwiaty przyjemnie pachną, warto sadzić go w okolicy okien czy miejsc, gdzie często przebywają ludzie.  Pędy w okresie kwitnienia można wykorzystywać w bukieciarstwie. Liście jaśminowca drobnolistnego wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym.

>> Poznaj także jaśminowiec wonny

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.