Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

berberys Thunberga

Berberys Thunberga

Skimia japońska 'Magic Marlot'

Skimia japońska 'Magic Marlot'

Żarnowiec 'Boskoop Ruby'

Żarnowiec 'Boskoop Ruby'

Golteria rozesłana

Golteria rozesłana

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Jaśminowiec bezwonny

Philadelphus inodorus
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jaśminowiec bezwonny swoje korzenie ma w Ameryce Północnej. W Polsce gatunek nie jest tak popularny jak jaśminowiec wonny. Mimo to można go spotkać w ogrodach przydomowych. Należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae).

>>Przeczytaj też: Jaśminowce - gatunki jaśminowców do ogrodu. Jak pielęgnować jaśminowce

Jaśminowiec bezwonny - opis

Jaśminowiec bezwonny to krzew liściasty o wzniesionym, rozłożystym pokroju. Zalicza się go do krzewów długowiecznych. Dorasta najczęściej do 2-3 m wysokości. Pędy są proste, z czasem mogą delikatnie się przewieszać. Liście jasnozielone, o kształcie eliptycznym, blaszka liściowa delikatnie ząbkowana, faktura liścia jest lśniąca.
Główną ozdobą jaśminowca bezwonnego są kwiaty. Pojawiają się one na roślinie od czerwca do lipca. Kwiaty są średniej wielkości, białe z żółtym środkiem, pojedyncze. Umieszczone są luźno na gronach, nie pachną. Jaśminowiec bezwonny jest silnie miododajny i mimo tego, że nie wydziela zapachu, i tak odwiedzany jest bardzo chętnie przez owady. Dodatkowo często stanowi schronienie dla ptaków.

Jaśminowiec bezwonny - warunki uprawy

Jaśminowiec bezwonny nie jest wymagający jeśli chodzi o uprawę. Lubi miejsca półcieniste, jednak będzie rósł zarówno w słońcu, jak i cieniu. Gleba dla jaśminowca bezwonnego powinna być przeciętnie żyzna, przewiewna i umiarkowanie wilgotna. Nie sprzyjają mu podłoża bardzo wilgotne, wtedy słabo rośnie, a nawet może zamierać. Susza także źle wpływa na roślinę, dlatego istotne jest zachowanie balansu jeśli chodzi o wilgotność podłoża. Roślina jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego z powodzeniem można sadzić ją w miastach.

Jaśminowiec bezwonny - pielęgnacja

Jaśminowiec bezwonny dość dobrze sam się formuje. Dlatego przycinanie powinniśmy ograniczyć wyłącznie do cięcia fitosanitarnego. Kwiaty tworzą się na pędach dwuletnich, jeśli usuniemy pędy zeszłoroczne roślina w danym roku nie zakwitnie. Raz na jakiś czas warto krzew wzmocnić nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe i półzdrewniałe.

Jaśminowiec bezwonny - zastosowanie

Jaśminowiec bezwonny można wykorzystać jako roślinę na żywopłoty lub do zakrycia mało estetycznych miejsc w ogrodzie, ponieważ ładnie się rozrasta. Sprawdzi się zarówno na rabacie, jako tło dla innych mniejszych roślin, jak i w grupie z innymi jaśminowcami.

>> Poznaj także:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.