Jaśminowiec bezwonny - Philadelphus inodorus

2020-07-16 15:51

Jaśminowiec bezwonny swoje korzenie ma w Ameryce Północnej. W Polsce gatunek nie jest tak popularny jak jaśminowiec wonny. Mimo to można go spotkać w ogrodach przydomowych. Należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae).

Jaśminowiec bezwonny
Autor: www.gettyimages.com Jaśminowiec bezwonny

Spis treści

  1. Jaśminowiec bezwonny - opis
  2. Jaśminowiec bezwonny - warunki uprawy
  3. Jaśminowiec bezwonny - pielęgnacja
  4. Jaśminowiec bezwonny - zastosowanie

Jaśminowiec bezwonny - opis

Jaśminowiec bezwonny to krzew liściasty o wzniesionym, rozłożystym pokroju. Zalicza się go do krzewów długowiecznych. Dorasta najczęściej do 2-3 m wysokości. Pędy są proste, z czasem mogą delikatnie się przewieszać. Liście jasnozielone, o kształcie eliptycznym, blaszka liściowa delikatnie ząbkowana, faktura liścia jest lśniąca. Główną ozdobą jaśminowca bezwonnego są kwiaty. Pojawiają się one na roślinie od czerwca do lipca. Kwiaty są średniej wielkości, białe z żółtym środkiem, pojedyncze. Umieszczone są luźno na gronach, nie pachną. Jaśminowiec bezwonny jest silnie miododajny i mimo tego, że nie wydziela zapachu, i tak odwiedzany jest bardzo chętnie przez owady. Dodatkowo często stanowi schronienie dla ptaków.

Jaśminowiec bezwonny - warunki uprawy

Jaśminowiec bezwonny nie jest wymagający jeśli chodzi o uprawę. Lubi miejsca półcieniste, jednak będzie rósł zarówno w słońcu, jak i cieniu. Gleba dla jaśminowca bezwonnego powinna być przeciętnie żyzna, przewiewna i umiarkowanie wilgotna. Nie sprzyjają mu podłoża bardzo wilgotne, wtedy słabo rośnie, a nawet może zamierać. Susza także źle wpływa na roślinę, dlatego istotne jest zachowanie balansu jeśli chodzi o wilgotność podłoża. Roślina jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego z powodzeniem można sadzić ją w miastach.

Jaśminowiec bezwonny - pielęgnacja

Jaśminowiec bezwonny dość dobrze sam się formuje. Dlatego przycinanie powinniśmy ograniczyć wyłącznie do cięcia fitosanitarnego. Kwiaty tworzą się na pędach dwuletnich, jeśli usuniemy pędy zeszłoroczne roślina w danym roku nie zakwitnie. Raz na jakiś czas warto krzew wzmocnić nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe i półzdrewniałe.

Jaśminowiec bezwonny - zastosowanie

Jaśminowiec bezwonny można wykorzystać jako roślinę na żywopłoty lub do zakrycia mało estetycznych miejsc w ogrodzie, ponieważ ładnie się rozrasta. Sprawdzi się zarówno na rabacie, jako tło dla innych mniejszych roślin, jak i w grupie z innymi jaśminowcami.

>> Poznaj także:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcienista
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 3 m
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony