Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Janowiec barwierski

Genista tinctoria
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Janowiec barwierski to roślina ozdobna o pięnych kwiatach, która dorasta do 1 m wysokości.
Janowiec barwierski kwitnie w maju i czerwcu - w czasie kwitnienia jest dosłownie obsypany żółtymi kwiatami. Jeśli przytniemy pędy rośliny, to może powtórzyć kwitnienie w sierpniu.
Janowiec barwierski ma pedy wzniesione i sztywne. Owoce mają postać strąków i również ciekawie wyglądają.
Janowiec barwierski to roślina lecznicza, lecz również trująca, dlatego należy z rozmysłem zaplanować jej miejsce w ogrodzie (utrudniając dostęp dzieci).  Ziele janowca było dawniej stosowane do barwienia tkanin na kolor żółty lub pomarańczowy.
Janowiec barwierski polecany jest do ogrodów przydomowych, na skalniaki, wrzosowiska oraz na rabaty. Szczególnie jest polecany na wrzosowiska (kwitnie wtedy, gdy kwiaty wrzosów dopiero się rozwijają).
Janowiec barwierski dobrze znosi suszę, preferuje stanowisko słoneczne oraz suchą glebę. Wymaga słonecznych stanowisk i kwaśnej gleby.
Odmiana janowca barwierskiego 'Royal Gold' ma złocistożółte kwiaty, licznie pojawiające się na roślinie w czerwcu. Ma wyprostowane, wzniesione pędy. Po przycięciu powtarza kwitnienie w sierpniu. Odmiana polecana do ogrodów skalnych, na suche, ubogie, piaszczyste, a nawet kamieniste gleby.

Tekst: Agata Krzepińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.