Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wrzos pospolity 'Annemarie'

Wrzos pospolity 'Annemarie'

Czojsia trójlistkowa

Czojsia trójlistkowa

Bukszpan wieczniezielony

Bukszpan wieczniezielony

Wawrzyn szlachetny

Wawrzyn szlachetny

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Irga wczesna ‘Boer’

Cotoneaster nanshan ‘Boer’ = Cotoneaster praecox ‘Boer’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Irga wczesna ‘Boer’ to wolnorosnący, niski (osiąga 0,2–0,5 m wysokości), szeroko rozgałęziony krzew liściasty, o łukowato wygiętych ku ziemi pędach i płożącym pokroju. Liście są ciemnozielone, drobne, jajowate, mają pofalowany brzeg. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono, na zimę opadają.
Irga wczesna ‘Boer’ kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są dość duże, różowe, zebrane w kwiatostany. Owoce – czerwone, duże (średnicy około 1 cm), kuliste – dojrzewają w sierpniu i są dodatkową ozdobą rośliny.

Irga wczesna ‘Boer’ najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Podczas mroźnych, bezśnieżnych zim może nieco podmarzać. Strefa mrozoodporności 6a.
Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. Roślina jest tolerancyjna w stosunku do rodzaju i kwasowości podłoża. Irga wczesna ‘Boer’ nie wymaga cięcia, ale dobrze znosi umiarkowane strzyżenie.

Irga wczesna ‘Boer’ to roślina o ciekawym pokroju, ozdobna zarówno z liści, jak i z kwiatów oraz owoców. Pięknie przebarwia się jesienią. Sadzona w ogrodach przydomowych i parkach jako roślina okrywowa oraz do obsadzania skarp i murków. Nadaje się także do ogrodów skalnych i do uprawy w pojemnikach.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.