Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Irga wczesna ‘Boer’

Cotoneaster nanshan ‘Boer’ = Cotoneaster praecox ‘Boer’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Irga wczesna ‘Boer’ to wolnorosnący, niski (osiąga 0,2–0,5 m wysokości), szeroko rozgałęziony krzew liściasty, o łukowato wygiętych ku ziemi pędach i płożącym pokroju. Liście są ciemnozielone, drobne, jajowate, mają pofalowany brzeg. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono, na zimę opadają.
Irga wczesna ‘Boer’ kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są dość duże, różowe, zebrane w kwiatostany. Owoce – czerwone, duże (średnicy około 1 cm), kuliste – dojrzewają w sierpniu i są dodatkową ozdobą rośliny.

Irga wczesna ‘Boer’ najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Podczas mroźnych, bezśnieżnych zim może nieco podmarzać. Strefa mrozoodporności 6a.
Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. Roślina jest tolerancyjna w stosunku do rodzaju i kwasowości podłoża. Irga wczesna ‘Boer’ nie wymaga cięcia, ale dobrze znosi umiarkowane strzyżenie.

Irga wczesna ‘Boer’ to roślina o ciekawym pokroju, ozdobna zarówno z liści, jak i z kwiatów oraz owoców. Pięknie przebarwia się jesienią. Sadzona w ogrodach przydomowych i parkach jako roślina okrywowa oraz do obsadzania skarp i murków. Nadaje się także do ogrodów skalnych i do uprawy w pojemnikach.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.