Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Irga pozioma

Cotoneaster horizontalis
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 50 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Irga pozioma należy do rodziny różowatych Rosaceae. Pochodzi z górzystych terenów w Azji. W Chinach jest powszechnie znana i uprawiana. W Polsce irga pozioma nie występuje w stanie dzikim, znana jest jako ozdobna roślina uprawna.

Irga pozioma - opis

Irga pozioma to niski krzew o pokroju płożącym. Osiąga 50-100 cm wysokości oraz 1,5 m szerokości. Ma rozłożysty, płożący pokrój, pędy rosną prawie poziomo i charakterystycznie się rozgałęziają (podobnie jak szkielet ryby). Krzew tworzy kilka głównych sztywnych gałęzi, od których regularnie odchodzą płasko ułożone pędy brązowego koloru. Liście irgi poziomej są niewielkie, ciemnozielone, błyszczące, owalne. Jest ich bardzo dużo na roślinie. Jesienią przebarwiają się na czerwono i pomarańczowo.

Irga pozioma kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są drobne, ale liczne, białe lub biało-różowe, zebrane po 1-2 kielichy w kwiatostanie. Kielichy posiadają lekkie owłosienie na zewnątrz oraz 10-15 pręcików w kwiecie. W wrześniu-październiku na krzewie pojawiają się małe, pomarańczowoczerwone, błyszczące owoce, które utrzymują się na roślinie na zimę. Irga pozioma jest roślina silnie miododajną.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny okrywowe

Ciekawe odmiany irgi poziomej

Ciekawe odmiany:

  • ‘Perpusilla’ - odmiana o bardzo niskim wzroście,
  • ’Variegatus' - o liściach z jasną obwódką

>>Przeczytaj też: Irga – efektowny krzew liściasty łatwy w uprawie. Pięć najpopularniejszych gatunków irgi do ogrodów

Irga - uprawa i pielęgnacja

Krzew irgi poziomej nie jest wymagający. Bardzo lubi podłoże piaszczyste lub gliniaste, o średniej zawartości próchnicy i średnio wilgotne. Jednak poradzi sobie w każdej glebie. Sprzyja mu miejsce słoneczne i półcieniste. Źle wpływa na niego ciężka wilgotna gleba oraz długa susza.
Irga pozioma jest mrozoodporna. Dobrze znosi zimę pod okrywą śnieżną, jednak bez okrywy może przemarzać. Ważne aby w takim przypadku okryć roślinę (na przykład agrowłókniną).
Krzew nie wymaga cięcia, jednak szybko się rozrasta i aby utrzymać ją w jednym miejscu, dobrze zadbać o przycinanie. Idealny czas na cięcie to wiosna. Należy wtedy skrócić pędy o około 20 cm.

>>Przeczytaj też: Cięcie kwitnących krzewów liściastych. Poradnik cięcia

Roślina jest odporna na szkodniki i choroby. Usuwajmy wokół niej chwasty, gdyż może to zaburzać wzrost krzewu. Nawożenie organiczne kompostem odżywi roślinę. Irgę można rozmnażać z nasion oraz przez sadzonki zdrewniałe wiosną a także przez odkłady na jesień.

Irga płożąca - zastosowanie

Irga pozioma należy do najbardziej dekoracyjnych krzewów. Dzięki licznym kwiatom oraz liściom, które pozostają ozdobne także jesienią, gdy pięknie się przebarwiają, a do tego długo utrzymują na krzewie, zdobi ogród przez cały rok. Roślina polecana na skalniaki i rabaty oraz do obsadzania murków oraz skarp. Znakomicie nadaje się jako roślina okrywowa - bardzo dobrze zakrywając mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie (na przykład nieestetyczne murki). Nie może jej zabraknąć w aranżacjach w stylu japońskim. Nadaje się do pielęgnowania w pojemnikach.

Poznaj inne gatunki irgi:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.