Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

lilak pospolity ‘Masséna’

Lilak pospolity ‘Masséna’

Malina arktyczna

Malina arktyczna

Skimia japońska

Skimia japońska

Berberys Thunberga ‘Diabolicum’

Berberys Thunberga ‘Diabolicum’

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Hortensja ogrodowa

Hydrangea macrophylla
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, biała, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Hortensja ogrodowa pochodzi z Japonii, skąd sprowadzono ją do Europy w 1790 roku. Większość jej kwiatów jest sterylna i nie tworzy nasion, ale za to formuje niezwykle okazałe, barwne, kuliste kwiatostany. Jest jedną z najwytrzymalszych roślin – podlana po przesuszeniu łatwo odzyskuje wigor.

Hortensja doniczkowa

Hortensja ogrodowa jest jedynym gatunkiem hortensji, sprzedawanym jako roślina doniczkowa. Nie może ona żyć długo w mieszkaniu, ale może być pięknym prezentem ofiarowanym w okresie wiosennym, który latem wysadzony do ogrodu zdobi go wiele lat. Jeśli jednak nie mamy ogrodu i zdecydujemy się pozostawić hortensje w doniczce, to musimy pamiętać, że roślina musi przezimować w zimnym miejscu, aby zakwitła w następnym roku.
Kwiaty hortensji doniczkowych mają różne barwy, w zależności od odmiany mogą być różowe, błękitne, niebieskie, białe, zielonkawe, nawet żółte. Hortensje należy kupować, gdy pąki zaczynają pękać, ukazując barwę kwiatu. Należy wybierać rośliny o ładnym pokroju, ładnej zieleni liści, bez połamanych gałązek. W doniczce hortensje wyrastają do 60 cm wysokości i zbliżonej szerokości, natomiast w ogrodzie osiągają około 1 m wysokości i tyle samo szerokości.

Hortensja - uprawa

Lubi dużo światła, przy jego niedostatku liście żółkną. Nie należy jednak stawiać rośliny w miejscu silnie nasłonecznionym, gdyż ziemia łatwo przesycha. Podczas kwitnienia odpowiednia jest temperatura pokojowa, zimą, w okresie spoczynku, należy utrzymać 7 st. C. Gdy w lutym roślina wznawia wzrost, temperaturę należy podnieść do 13 st. C. W okresie wzrostu i kwitnienia hortensję trzeba podlewać obficie. Jeśli zauważamy, że roślina wykazuje oznaki więdnięcia, dobrze jest zanurzyć ją w wodzie na 10 minut. Zimą, w okresie spoczynku, podlewa się co 10 dni. Należy pamiętać, że hortensje nie znoszą nadmiaru wody w doniczce. Odmiany niebieskie wymagają wody pozbawionej wapnia. W okresie wzrostu i kwitnienia należy dokarmiać raz w tygodniu.

>>Przeczytaj też: Hortensja ogrodowa: hortensja uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie

W mieszkaniu kwitnie od początku kwietnia do czerwca, w ogrodzie od czerwca do września.
Latem warto roślinę codziennie spryskiwać, co zapewni m.in. utrzymanie czystości liści. Nie wolno używać środków do nabłyszczania liści.

Hortensje w ogrodzie

Hortensja ogrodowa kwitnie na zeszłorocznych pędach, dlatego wykonuje się tylko niezbędne cięcia. Po zakończeniu kwitnienia roślinom w doniczce obcinamy przekwitłe kwiatostany. Hortensje rosnące w ogrodzie przycinamy wiosną przed ruszeniem wegetacji. Należy wyciąć przekwitłe kwiatostany oraz martwe lub uszkodzone pędy.
Hortensję rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe – wierzchołki pędów długości 10–15 cm ukorzenia się w mieszance gruboziarnistego piasku z torfem, zapewniając odpowiednią wilgotność i temperaturę 13–16 st. C.
Hortensje uprawiane w doniczce żyją 3–4 lata, potem najlepiej odmłodzić roślinę przez sadzonkowanie. W ogrodzie hortensje są długowieczne.

>>Przeczytaj też: Hortensja w ogrodzie: jaką ziemię lubi hortensja

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (17)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.