Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Hortensja drzewiasta SPIRIT 'Invincibelle'

Hydrangea arborescens SPIRIT 'Invincibelle'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, krzaczasty
Wysokość: 1 m - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Hortensja krzewiasta (drzewiasta) SPIRIT 'Invincibelle' to odmiana krzewu liściastego z rodziny hortensjowatych (Hydrangaeaceae), którą wyselekcjonował dr T. Ranney, z Olsen CSU w USA, w latach 2003-2009. W 2011 roku, na rynek europejski odmianę tę wprowadziła firma Valkplant z Boskoop, w Holandii.

Hortensja krzewiasta SPIRIT 'Invincibelle' to szeroko rozrastający się, szybko rosnący krzew, złożony z wielu sztywnych pędów głównych, osiągający wysokość 1-1,2m. Sezonowe, jasnozielone, jajowate liście pojawiaja się na roślinie już wczesną wiosną, a od czerwca do lipca roślina zakwita masą płonych kwiatów o średnicy około 2cm. Zarówno w pąkach, jak i tuż po rozwinięciu mają one barwę różową, która zanika z czasem na wierzchniej stronie płatków, których część, pod wpływem promieni słonecznych staje sie biała. Kwiaty zebrane są na tegorocznych pędach w bardzo duże, niemalże kuliste kwiatostany, osiągajace średnicę 15-20cm, które pozostaja na roślinie aż do późnej jesieni. Coroczne cięcie roślin na 2-3 oczka, powoduje ich silne zagęszczenie, poprawę pokroju, poprzez ładne zagęszczenie pędów oraz obfitsze kwitnienie.

Hortensja krzewiasta SPIRIT 'Invincibelle' najlepiej rośnie na próchniczej, dostatecznie wilgotnej glebie, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Wymaga stanowiska półcienistego lub słonecznego, ale lekko osłoniętego od ostrych promieni słońca, które mogą uszkadzać kwiaty, powodując ich brązowienie i zasychanie. Najlepiej rośnie i kwitnie przy wysokiej wilgotności powietrza. Roślina mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 5B.

Hortensja krzewiasta SPIRIT 'Invincibelle' to doskonała odmiana hortensji, która sprawdzi się zarówno jako soliter w niewielkich ogrodach przydomowych, jak również sadzona w grupach, w dużych ogrodach i parkach. Można ja również uprawiać w dużych pojemnikach, pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą. Doskonale sprawdzi się też w zieleni osiedlowej.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.