Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pięknotka Bodiniera 'Giralda'

Pięknotka Bodiniera 'Giralda'

Złotokap zwyczajny

Złotokap zwyczajny

Żylistek różowy

Żylistek różowy

róża ‘Frühlingsduft’

Róża ‘Frühlingsduft’

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Hortensja drzewiasta 'Hayes Starburst'

Hydrangea arborescens 'Hayes Starburst'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, luźny
Wysokość: 1 m - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Hortensja krzewiasta (drzewiasta) 'Hayes Starburst' to odmiana krzewu liściastego z rodziny hortensjowatych (Hydrangaeaceae), którą wyselekcjonował Hayes Jackson, w Anniston, w stanie Alabama w USA. W 2007 roku, na rynek europejski odmianę tę wprowadzili Koos i Wilko Hofstede z holenderskiej firmy Hovaria.

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' to luźny krzew, złożony z wielu pędów głównych o wzroście typowym dla gatunku, osiągający wysokość 1-1,2m, przy podobnej szerokości. Sezonowe, zielone liście pojawiaja się na roślinie już wczesną wiosną, a od czerwca do września roślina zakwita masą płonych, pełnych, niezwykle oryginalnych, gwiazdkowatych kwiatów barwy zielonkawej przez kremową do czystobiałej. Kwiaty zebrane są na tegorocznych pędach w bardzo duże, połkuliste kwiatostany. Ze względu na ich wielkość i ciężar, rośliny (szczególnie w młodym wieku) maja tendencje do pokładania się, dlatego wymagaja palikowania. Coroczne cięcie roślin na 2-3 oczka, powoduje ich silne zagęszczenie, poprawę pokroju, poprzez ładne zagęszczenie pędów oraz obfitsze kwitnienie.

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' najlepiej rośnie na przeciętnej ogrodowej, niezbyt wilgotnej glebie, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Wymaga stanowiska półcienistego lub słonecznego, ale lekko osłoniętego od ostrych promieni słońca, które mogą uszkadzać kwiaty, powodując ich brązowienie i zasychanie. Roślina mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 4.

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' to doskonała odmiana hortensji, która sprawdzi się zarówno jako soliter w niewielkich ogrodach przydomowych, jak również sadzona w grupach, w dużych ogrodach i parkach.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.