Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pigwowiec okazały

Pigwowiec okazały

brzoza karłowata

Brzoza karłowata

Leszczyna południowa 'Purpurea'

Leszczyna południowa 'Purpurea'

Róża ANISADE 'Wekvossutono'

Róża ANISADE 'Wekvossutono'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Hortensja dębolistna

Hydrangea quercifolia
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony, luźny
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Hortensja dębolistna pochodzi z południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W Polsce mało popularna, ale polecana do cieplejszych regionów Polski. Należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae).

Hortensja dębolistna - opis

Hortensja dębolistna to wieloletni krzew o luźnym pokroju. Osiąga do 150 cm wysokości (w swojej ojczyźnie może dorastać nawet do 4 m). Rozrasta się wolno, przy pomocy rozłogowych pędów. Z czasem tworzy duże kępy. Łodygi są cienkie i przewieszające z lekkim owłosieniem. Najbardziej ozdobne z całej rośliny są duże, skórzaste, ciemnozielone liście. Przypominają one liście dębu (stąd wzięła się nazwa rośliny). Od spodu przyjmują barwę jasnozieloną i są owłosione. Jesienią przebarwiają się na brązowo i czerwono, zdobią roślinę aż do zimy.

>>Przeczytaj też: Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach

Hortensja dębolistna kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiatostany pojawiają się na pędach zeszłorocznych. Kwiaty umieszczone są na dużych (nawet 25 cm), luźnych wiechach, są białe, a w miarę przekwitania różowieją. Kwiaty płodne są drobne i mało widoczne, natomiast płonne są zdecydowanie większe.

Ciekawe odmiany hortensji dębolistnej:

  • 'Burgundy' – o liściach przebarwiających się jesienią na ciemnoczerwono (burgundowo),
  • 'Snowflake' – kwiaty płonne są pełne i duże, śnieżnobiałe,
  • 'Little Honey' – odmiana karłowa, polecana do małych ogrodów; ma żółte liście, które jesienią przebarwiają się na czerwono.

Hortensja dębolistna - warunki uprawy

Hortensja dębolistna jest dość wymagająca w uprawie. Roślina lubi miejsca półcieniste, dalekie od przeciągów. Pełne słońce może szybko powodować poparzenia na liściach. Podłoże powinno być stale wilgotne, o kwaśnym odczynie. Hortensja lubi żyzną i przewiewną glebę. Roślina dość często przemarza, dlatego polecana jest do uprawy w cieplejszych regionach Polski. Hortensja dębolistna nie lubi niedoborów wody ani zalewania.

Hortensja dębolistna - pielęgnacja

Hortensja dębolistna wymaga regularnego nawadniania, zwłaszcza latem. Co roku na wiosnę należy usuwać martwe i uszkodzone pędy (cięcie pielęgnacyjne). Resztę łodyg skracamy do pierwszego silnego pąka. Ale pamiętajmy, by nie usuwać pędów zeszłorocznych (są to silne pędy wyrastające u podstawy), gdyż właśnie na nich pojawiają się kwiatostany. Jeśli je usuniemy, roślina w danym roku nie zakwitnie.

>>Przeczytaj też: HORTENSJA w ogrodzie. Czy trzeba ciąć hortensje? Jakich hortensji nie można ciąć?

Jeżeli nasza roślina znajduje się w dość chłodnym klimacie, dobrze jest kopczykować ją na zimę, oraz okrywać słomą lub agrowłókniną. Lubi wzmacnianie nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Rozmnaża się przez sadzonki zielne, niezdrewniałe pobierane z jednorocznych pędów bocznych, które nie zakwitną. Taka sadzonka wymaga ukorzenienia w doniczce, dopiero następnego roku można ją wysadzić do gruntu.

Hortensja dębolistna - zastosowanie

Hortensja dębolistna to krzew, który dobrze prezentuje się nie tylko latem, ale także jesienią. Długo zdobi rabatę i jest idealnym tłem dla niższych roślin. Nawet jeśli przymrozek pozbawi nas kwiatów w danym roku, same liście tworzą ciekawy akcent. Dobrze wygląda w towarzystwie bukszpanu wiecznie zielonego, kaliny hordowiny czy rododendronów.
Na rynku dostępnych jest wiele odmian hortensji dębolistnej, wśród których znajdują się rośliny różnych rozmiarów: do małych i do dużych ogrodów. Roślina nadaje romantyczny, lekki styl naszemu ogrodowi.

Poznaj inne gatunki hortensji:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.