Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Hortensja bukietowa 'Wim's Red'

Hydrangea paniculata 'Wim's Red'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony, zwarty
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Hortensja bukietowa – opis

Hortensja bukietowa 'Wim's Red' to krzew liściasty z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Odmiana ta została otrzymana przez Wima Ruttena ze szkółki Kordes Jungpflanzen w Niemczech, wprowadzona do obrotu handlowego przez tę samą szkółkę.

Hortensja bordowa

Hydrangea 'Wims Red' to odmiana hortensji bukietowej o wyprostowanych, sztywnych ciemnoczerwonych pędach (nie wymagają podpór!) i ciemnozielonych, jajowatych, szorstko owłosionych po obu stronach, opadających na zimę liściach, które przepięknie przebarwiają się jesienią na czerwono i brązowo. Charakteryzuje się wzrostem typowym dla gatunku, dorasta do 2 m wysokości, tworząc wzniesione kępy o krzaczastym, zwartym pokroju.

Hortensja paniculata – kwiaty

Kwiatostany w kształcie stożka, białe, później różowiejące, a pod koniec kwitnienia intensywnie czerwone, tworzą duże (do 30cm długości) wyprostowane, gęste wiechy, które na silnie ciętych roślinach sprawiają wrażenie olbrzymich bukietów. Ich dodatkowym atutem jest silny, miodowy zapach, który przyciąga do rośliny liczne motyle.

Hortensja bukietowa – cięcie

Kwitnie bardzo obficie, na pędach jednorocznych, od lipca do października (ale kwiatostany pozostają na roślinach aż do późnej jesieni), wymaga cięcia jesienią po przekwitnięciu.

 

>>Przeczytaj też: Hortensja w ogrodzie. Czy trzeba ciąć hortensje? Jakich hortensji nie można ciąć?


Hortensja bukietowa – uprawa

Odporna na mróz, strefa mrozoodporności 5A, ale podstawy krzewów dobrze jest zabezpieczyć na zimę np. kopczykiem z kory lub stroiszem. Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, żyzne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym. Stanowisko powinno być słoneczne bądź półcieniste, zaciszne, osłonięte od silnych wiatrów.

 

>>Przeczytaj też: Hortensja w ogrodzie: jaką ziemię lubi hortensja


Hortensje bukietowe w ogrodzie

Hortensja bukietowa Hydrangea paniculata 'Wim's Red' doskonale sprawdzi się w ogrodach przydomowych, parkach oraz zieleni osiedlowej, zarówno jako soliter, jak i w grupach i na rabatach. Kwiatostany, tak, jak w przypadku pozostałych hortensji doskonale prezentują się w suchych bukietach i kompozycjach.

Zobacz inne odmiany hortensji bukietowej:

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.