Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’

Hydrangea paniculata ‘Pinky Winky’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, krzewiasty
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biało-różowo-czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’ to krzew należący do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Ta odmiana hortensji bukietowej jest dostępna na rynku od 2003 roku. Swoją popularność zawdzięcza barwie kwiatostanów, która zmienia się wraz z upływem czasu. Na jednym krzewie występują kwiaty w trzech kolorach: białe, różowe i czerwone. Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’ kwitnie na pędach tegorocznych. Rośnie wolno. Zwykle osiąga wysokość do 150 cm (i podobną szerokość). Ma drobne, jajowate liście.

Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’ preferuje miejsca widne (osłonięte od bezpośredniego nasłonecznienia i silnego wiatru). Dobre rezultaty uzyskuje się sadząc ją w pobliżu ściany, muru lub szczelnego ogrodzenia. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko kwaśnym. Nie znosi podłoży wapiennych.
Roślina jest wystarczająco mrozoodporna (zaleca się ją okrywać jedynie w chłodniejszych rejonach Polski). Sadzonki najlepiej wysadzać wiosną. Warto roślinę ściółkować, np: korą lub igliwiem. Od wiosny do końca lata hortensję można dokarmiać nawozami dla roślin kwasolubnych. W czasie suszy powinno się ją podlewać.
Wczesną wiosną krzew zaleca się przyciąć (pędy skraca się nad 4-5 pąkiem). U „leciwych” hortensji można usunąć najstarsze pędy tuż przy ziemi – to odmłodzi roślinę. Hortensja bukietowa źle reaguje na przesadzanie, dlatego starajmy się unikać przenoszenia jej na inne miejsce.

Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’ ze względu na nietypową barwę kwiatów jest oryginalną ozdobą każdej działki. Nadaje się do ogrodów różnych typów. Dobrze wygląda sadzona przy jednolitych ścianach i murach. Warto ją komponować z innymi roślinami kwasolubnymi (np. różanecznikami). Znakomicie nadaje się na kwiat cięty i suche kompozycje. Można uprawiać ją w pojemnikach – jako dekorację balkonów i tarasów.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.