Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Orszelina zwyczajna 'Pink Spire'

Orszelina zwyczajna

Pięciornik krzewiasty

Pięciornik krzewiasty

Trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety'

Trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety'

Kalina koralowa 'Roseum'

Kalina koralowa 'Roseum'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Hortensja bukietowa 'Limelight'

Hydrangea paniculata 'Limelight'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Hortensja bukietowa to piękna odmiana hortensji bukietowej – efektownego krzewu pochodzącego z terenów Azji (głównie Chin i Japonii). Należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Jej wyróżniającą się cechą są bardzo duże kwiatostany, złożone z niepozornych kwiatów płodnych oraz dużych kwiatów płonnych.

Hortensja bukietowa 'Limelight' - opis

Hortensja bukietowa jest krzewem liściastym o wyprostowanych mocnych pędach. Dorasta nawet do 2-3 m wysokości. Jej liście są soczyście zielone. Kwitnie od sierpnia do października. Kwiaty zebrane w duże stożkowate kwiatostany (nawet do 30 cm długości) początkowo są zielonkawożółte, później kremowobiałe, a gdy przekwitają stają się różowe. Stanowią ozdobę krzewu od lata do późnej jesieni. Także zimą mogą pozostać na krzewie, bo nawet zaschnięte wyglądają efektownie.

>>Przeczytaj też: Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach

Hortensja bukietowa 'Limelight' – uprawa

Hortensja bukietowa najlepiej rośnie w żyznej, próchnicznej i stale wilgotnej, ale przepuszczalnej ziemi. Lubi ściółkowanie korą sosnową. Jest tolerancyjna w stosunku do kwasowości podłoża, ale najlepiej jeśli jest ono lekko kwaśne do obojętnego. Powinna być sadzona w miejscach półcienistych albo słonecznych (ale nie silnie nagrzewających się) osłoniętych od wiatru. Choć zniesie okresową suszę, lepiej dbać o odpowiednie nawodnienie gleby.

Ponieważ hortensja bukietowa zawiązuje pąki kwiatowe na pędach tegorocznych wczesną wiosną usuwamy słabe, martwe lub uszkodzone pędy, a grubsze i zdrowe przycinamy nisko - zostawiamy na młodych roślinach 2-3 pary pąków, a na starszych 3-4 pąki. Można też ciąć wyżej, by nadać krzewowi odpowiedni kształt.

>>Przeczytaj też: HORTENSJA w ogrodzie. Czy trzeba ciąć hortensje? Jakich hortensji nie można ciąć?

Hortensja bukietowa 'Limelight' - zastosowanie

Hortensja bukietowa powinna rosnąć jako soliter lub w niewielkiej grupie, bo wtedy można docenić jej urodę. Efektownie prezentuje się w szpalerze.

Kwiatostany nadają się na kwiat cięty. Można też wykorzystywać je do suchych bukietów.

Poznaj inne odmiany hortensji:

 

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.