Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tawuła śliwolistna

Tawuła śliwolistna

Dereń rozłogowy

Dereń rozłogowy

Lilak drobnolistny 'Superba'

Lilak drobnolistny 'Superba'

Róża ‘Persian Yellow’

Róża ‘Persian Yellow’

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Hortensja bukietowa

Hydrangea paniculata
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzewiasty
Wysokość: 2 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Hortensja bukietowa to jeden z cenniejszych gatunków hortensji uprawianych w Polsce. Poza okazałymi i bardzo atrakcyjnymi kwiatostanami największą zaletą hortensji bukietowej jest duża odporność na niską temperaturę oraz tworzenie kwiatostanów na pędach tegorocznych. Te cechy pozwalają roślinie bez większych problemów przetrwać zimę i zapobiegają uszkodzeniom pąków kwiatowych przez wiosenne przymrozki.
Hortensja bukietowa dorasta zazwyczaj do 2-2,5 m wysokości, ale na dobrych stanowiskach może osiągać nawet 4 m wysokości. Jej grube, sztywne pędy pokryte są brązową, gładką korowiną oraz dużymi, jajowatymi, zielonymi liśćmi o ząbkowanych brzegach.

Hortensja bukietowa kwitnie latem. W lipcu na szczytach pędów rozwijają się bardzo duże, stożkowate kwiatostany, zbudowane z drobnych kwiatów płodnych i okazałych kwiatów płonnych. Kwiaty pozostają na krzewie bardzo długo, zdobiąc ogród aż do wczesnej jesieni (do września).
Hortensja bukietowa jest krzewem bardzo dekoracyjnym, ale też dość wymagającym. Najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, przepuszczalnych, wilgotnych i lekko kwaśnych glebach oraz na osłoniętych i półcienistych stanowiskach. Nie toleruje suszy, ciężkiego, zimnego i mokrego podłoża oraz silnych wiatrów. Zimę znosi zwykle dość dobrze, mimo to jesienią warto okryć podstawę krzewu kopczykiem ziemi zmieszanej z korą.
Ponieważ hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych, wiosną starsze pędy należy skrócić mniej więcej o połowę. Zabieg pobudzi roślinę do wydania większej liczby młodych pędów i pozwoli zachować ładny pokrój całego krzewu. Najlepszym sposobem rozmnażania hortensji bukietowej jest ukorzenianie sadzonek zielnych pobranych z krzewu latem (w lipcu). Sadzonki zwykle ukorzeniają się po 3-4 tygodniach.

Hortensja bukietowa to idealny krzew ogrodowy. Można ją wykorzystywać w rozmaitych kompozycjach rabatowych lub sadzić pojedynczo na tle ściany lub trawnika. Większość odmian hortensji bukietowej ma białe kwiaty, które w trakcie przekwitania różowieją, ale dostępne są także odmiany o różowych kwiatach. Do najpopularniejszych odmian ozdobnych hortensji bukietowej należą: 'Grandiflora', 'Brussels Lace', 'Limelight', 'Pink Diamond', 'Phantom', 'Renhy', 'Tardiva', 'Unique', 'Silver Dollar', 'Dart's Little Dot' (odmiana karłowa, dorastająca do około 1 m.).

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.