Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold'

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold'

Suchodrzew mirtolistny ‘Baggesen's Gold’

Suchodrzew mirtolistny ‘Baggesen's Gold’= Suchodrzew lśniący ‘Baggesen's Gold’

Dereń świdwa

Dereń świdwa

Suchodrzew chiński

Suchodrzew chiński

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Hebe ‘Linda’ = Hebe Addenda® ‘Linda’

Hebe 'Linda'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 20 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Hebe ‘Linda’ należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Jest to roślina z grupy odmian Hebe sprzedawanych pod handlową nazwą Addenda®.

Hebe krzew – Addenda

Hebe na naturalnych siedliskach rośnie na terenach Nowej Zelandii, gdzie tworzy gęste zarośla osiągające nawet powyżej kilku metrów wysokości. Roślina hebe w naturalnych warunkach hebe to zimozielony krzew liściasty, ale w warunkach klimatycznych Polski roślina ta nie zimuje i jest traktowana jako roślina jednoroczna.
Hebe ‘Linda’ rośnie dość intensywnie, osiąga dość zróżnicowaną wysokość (20–80 cm) i średnicę, w zależności od temperatury i długości okresu wegetacyjnego. W polskich warunkach roczne przyrosty mogą osiągać do kilkunastu centymetrów.
Hebe ‘Linda’ tworzy dość gęste, zwarte kępy, złożone z licznych, rozgałęzionych, wzniesionych pędów. Liście są ciemnozielone, dość duże, skórzaste, owalne do lancetowatych, o gładkich brzegach. W sprzyjającym, łagodnym klimacie pozostają zimozielone, u nas przemarzają i często opadają, ścięte przez mrozy.

Hebe – kwiat

Hebe Addenda to roślina jednopienna. Kwiaty zebrane są w kłosowate kwiatostany o długości do kilkunastu centymetrów, wyrastające w kątach liści. Kwiat hebe masowo przyciągają motyle. Hebe zakwita latem – niekiedy już na początku lipca – i przy regularnym usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów może kwitnąć do listopada (do pierwszych przymrozków). Jeśli nie usunie się kwiatów po przekwitnięciu, to już pod koniec lata zawiązują się owoce – torebki z nasionami wewnątrz.
Hebe ‘Linda’ najlepiej rośnie na słonecznych i lekko półcienistych stanowiskach (w cieniu słabiej kwitnie, a pędy mogą żółknąć), w miejscach zacisznych, osłoniętych od silnych wiatrów, na żyznych, przepuszczalnych glebach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Rośliny nie lubią zalewania. W sezonie należy je regularnie zasilać nawozami dla kwitnących roślin balkonowych.

Roślina hebe – uprawa

Hebe w polskich warunkach klimatycznych nie jest całkowicie mrozoodporna i pozostawiona na zimę w ogrodzie – zazwyczaj przemarza. Można próbować ją przezimować w jasnych pomieszczeniach o temperaturze 8–10 stopni Celsjusza. Po przeniesieniu do takiego pomieszczenia rośliny najlepiej przyciąć na wysokość około 15 cm i ograniczyć podlewanie niemal do minimum. Na przełomie kwietnia i maja (najlepiej wtedy, gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków) rośliny można ponownie wynieść do ogrodu, na taras lub balkon. Strefa mrozoodporności 8.

Hebe roślina w ogrodzie

Hebe ‘Linda’ jest polecana jako roślina jednoroczna na balkony tarasy i do ogrodów na rabaty – pięknie wygląda zwłaszcza w formie niezbyt wysokich obwódek. Roślinę można rozmnażać wegetatywnie, przez sadzonki pędowe pobierane latem i ukorzeniane w wilgotnym podłożu. Do ukorzenienia sadzonek najlepsza będzie temperatura około 20 stopni Celsjusza.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.