Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Forsycja pośrednia

Forsythia × intermedia
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Forsycja pośrednia jest mieszańcem Forsythia suspensa i Forsythia viridissima. Wyhodowana została w 1885 roku w Niemczech. W Polsce roślina jest bardzo znana i popularna. Jest jedną z pierwszych roślin kwitnących na wiosnę. Należy do rodziny oliwkowatych (Oleaeceae).

>>Przeczytaj też: Forsycja – gatunki i odmiany forsycji polecane do uprawy w ogrodach

Forsycja pośrednia - opis

Forsycja pośrednia to krzew liściasty o szeroko rozrośniętym, krzaczastym pokroju. Zazwyczaj osiąga od 2 do 3 m wysokości. Niektóre pędy delikatnie przewieszają się. Liście są jajowatego kształtu, ciemnozielone. Najczęściej pojedyncze, górna część liścia może być piłkowana, dolna raczej całobrzega.

Forsycja pośrednia kwitnienie rozpoczyna wcześnie - już w marcu  - i trwa ono do kwietnia. Liczne żółte kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści (charakterystyczne dla tego gatunku), są lejkowate. Owocem jest torebka w kolorze brązowym, wewnątrz której znajdują się nasiona.

Ciekawe odmiany forsycji pośredniej:

  • ‘Maluch’ – odmiana karłowa, maksymalnie dorasta do 1 m wysokości. Kwiaty są drobne, a pędy bardzo cienkie,
  • ‘Spectabilis’ - bardzo popularna odmiana. Ma duże kwiaty, zakwita późno jak na forsycję,
  • Flojor’ – odmiana wolno rosnąca, o zwartym pokroju i licznych, żółtych kwiatach (wcześnie kwitnie), dorastająca do około 1,5 m wysokości.

Forsycja pośrednia - warunki uprawy

Forsycja pośrednia jest dość łatwa w uprawie, nie ma dużych wymagań. Najlepiej czuje się w miejscu słonecznym i ciepłym, w półcieniu będzie zdecydowanie słabiej kwitła. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przewiewne i dość wilgotne. Nie sprzyja jej zalewanie, ponieważ w marcu często pojawiają się przymrozki, które są zgubne w momencie dużej zawartości wody w podłożu. Forsycja jest odporna na mróz, jednak nie lubi suszy, która szybko prowadzi do zamierania liści.

Forsycja pośrednia - pielęgnacja

Roślinie raz na 3-4 lata sprzyja przycinanie po przekwitnięciu. Dzięki temu krzew delikatnie odmładzamy. Forsycja pośrednia dobrze reaguje na nawożenie mineralne wieloskładnikowe, ale zakończmy je do sierpnia. Rozmnaża się przez sadzonki pędowe pobierane na wiosnę.

>>Przeczytaj też: Forsycja – cięcie. Kiedy i jak ciąć forsycję

Forsycja pośrednia - zastosowanie

Forsycja pośrednia jest chętnie wykorzystywana w zieleni miejskiej, w parkach czy skwerach. Można z niej tworzyć żywopłoty. Ze względu na bardzo wczesny termin kwitnienia warto sadzić ją w miejscu często odwiedzanym przez ludzi. Kwitnące pędy można ścinać do wazonów - długo wytrzymują w dobrej kondycji.
Forsycja pośrednia bardzo dobrze wygląda w towarzystwie magnolii, która również kwitnie bardzo wcześnie.

Poznaj też inne forsycje:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.